Literární pohotovost #8 – Muminí moudra

Eva Francová
29. 4. 2020

Dobrá knížka pro děti musí bavit i dospělé. Mumínci a jejich moudra jsou pro autorku Kuchařky ze Svatojánu Evu Francovou srdeční záležitostí. 

Jako knížku, která umí člověka-čtenáře uklidnit a pomůže mu vzít zase život za ten správný konec, jsem vybrala Muminí moudra, kde jsou sebrané citáty, úryvky a perličky z knih o Muminech od Tove Janssonové.

Tove Janssonová nepsala jen knihy pro děti, je autorkou mnoha nádherných literárních děl pro dospělé. Mezi mé nejoblíbenější knihy vůbec patří její Kniha léta. Ale ani knihy o Mumíncích nejsou určené výhradně dětem, protože ty nejlepší dětské knihy baví i rodiče a vůbec dospělé. Mumínci – to je suchý, laskavý a jemně sarkastický humor, svět fantazie Muminího údolí, v němž se zabydlíme, jako bychom v něm vyrostli. Tove Janssonová je autorkou s hlubokým soucitem, nikoliv ve smyslu lítosti, ale ve smyslu sou-cítění se vším, co žije na téhle krásné planetě.

Tove Janssonová – Muminí moudra

Eva Francová (1968) – Kuchařka ze Svatojánu - od roku 2012 představuje na svém blogu, a především na facebookové stránce recepty bez masa a dalších živočišných produktů, ale nejen je. Sdílí svůj životní styl, lásku k bylinám, zvířatům a celé přírodě, své postoje a názory, literární tipy i rozhovory se zajímavými osobnostmi z nejrůznějších oborů. Ukazuje, jak se žije výtvarníkovi na volné noze ve venkovském stavení ve velké, nádherné zahradě.

Literární pohotovost je cyklus krátkých videí, ve kterých čtou zajímavé osobnosti úryvky z knih, jež jim samotným pomáhají překonat těžké životní chvíle, inspirují je či přinášejí nové podněty.
 

 


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít