Literární pohotovost #7 – Krvavý poledník

Jaroslav Cerman
26. 4. 2020

Jaká je ideální kniha do karantény podle stand-up komika a kreativce Jaroslava Cermana? Pokud trpíte depresemi, úzkostmi či jinými neduhy, Krvavý poledník je správnou volbou. Budete se totiž cítit ještě daleko hůř. 

Přestože se Krvavý poledník odehrává během reálných historických událostí, připomíná apokalyptický sen během horečky. Knihu jsem si vybral, protože podle mě představuje vrchol tvorby jednoho z nejzásadnějších amerických autorů. Každá věta je precizně sepsána, jako by v ní měl být otisknut osud celého světa a aby jen ona samotná srazila každého na kolena v tiché úctě k duchu autora. Není to veselé a příjemné čtení, ba naopak. Ale i přes hrůzy a běsy, které se odehrávají na pozadí magicky vykreslené krajiny mezi sice strohými, ale významově bohatými dialogy, je to krása. Ta, co drásá a řeže. Přizvat k četbě můžeme/lze skoro i slovy jedné z hlavních postav, děsivého soudce Holdena: Neodvracej se ode mne. Zde nemluvíme v hádankách.

Cormac McCarthy – Krvavý poledník

Jaroslav Cerman (*1991) kreativec, copywriter a stand-up komik. Studoval v Brně Fakultu sociálních studií, věnuje se marketingu a stand-upu. Jeho snem je napsat knihu o budoucí dystopické vládě Jeffa Bezose nad zuboženým lidstvem.

Literární pohotovost je cyklus krátkých videí, ve kterých čtou zajímavé osobnosti úryvky z knih, jež jim samotným pomáhají překonat těžké životní chvíle, inspirují je či přinášejí nové podněty.


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít