Literární pohotovost #4 - Candide

Anna Luňáková, Ondřej Macl
15. 4. 2020

Dýchat se zde nedalo již před koronavirem. Nalhávat si, že všechno bude jako dřív, je katastrofa. Leccos musí být po pandemii jinak. Performerské duo Anna Luňáková a Ondřej Macl čtou Voltairova Candida a varují před návratem do zajetých kolejí. 

O katastrofách, dokonce o epidemiích existuje řada lepších děl než Voltairův Candide. Děl, která berou vývoj katastrofy mnohem víc v potaz. Prosťáček Candide je ale výjimečný tím, jak s ním katastrofa vůbec nic nedělá. Přes všechny hrůzy zůstává optimistou, přesvědčeným, že žije v nejlepším z možných světů.

A právě před tím bychom chtěli varovat.

Slýchali jsme, že se nic neděje, že je to jen chřipka, teď zase, že jsme nejlepší, máme poslouchat nevyzpytatelná nařízení vlády a táhnout za jeden provaz, aby se věci zase vrátily do normálních kolejí.

Pokud si chceme nalhávat, že všechno bude jako dřív, tak je to teprve katastrofa… Leccos bude a musí být po této pandemii jinak. Společně otevíráme knihu, která zatím nebyla napsána.  

Voltaire – Candide

Anna Luňáková (*1993) – filosofující herečka a režisérka. Esejistické a literární texty publikuje časopisecky. Je členkou performační skupiny Nothing Is a Problem Here. 

Ondřej Macl (*1989) – sociální pracovník, autor knížek Miluji svého dědečka víc než mladé chlapce (dauphin, 2017), K čemu jste na světě (Petr Štengl, 2018) a Výprava na ohňostroj (tamtéž, 2019). Více na www.ondrejmacl.cz.

Literární pohotovost je cyklus krátkých videí, ve kterých čtou zajímavé osobnosti úryvky z knih, jež jim samotným pomáhají překonat těžké životní chvíle, inspirují je či přinášejí nové podněty. 

 


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít