Literární pohotovost #2 - Magorova Summa I.

Tereza Semotamová
8. 4. 2020

Současná doba je magořina a čtení básní pomáhá. Proto čte spisovatelka Tereza Semotamová Magorovy básně a vzývá iracionalitu. Nabádá nás k podpoře malých nakladatelů a knihkupců.

 

Krize je šance. Prožíváme celoplanetární šábes. Meditujte, cvičte jógu, buďte si blíž. When you can not go outside, go inside. Hm… To jsou skvělé rady, ale na mě nějak nefungují. Nedokážu přestat myslet na ty, na které nikdo nemyslí, kteří strádají a trpí, krachují, umírají sami nebo co já vím. Nedokážu nic moc dělat a jediné, co mi pomáhá, je tu a tam báseň. Proto se nořím do Magora, současná doba totiž je magořina. Proto mi pomáhá číst básně. Jsou to krátké jiskry, které buď zajiskří, nebo ne. Když jo, super. Když ne, nic se neděje a jde se dál. Magorovy básně nejsou nijak aktuální anebo vlastně totálně, to už je na každém z nás, co si v tom najde. Včera jsem zaslechla radu, že problém je, že se lidé současnou situaci snaží řešit racionálně, přitom pomáhají spíš iracionální záležitosti, ne data a fakta, ale třeba básně. Ať žije iracionalita!

Ivan M. Jirous - Magorova Summa I.

Tereza Semotamová (*1983) absolvovala scenáristiku a dramaturgii na JAMU a germanistiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně; překládá z němčiny, věnuje se publicistice a je autorkou řady literárních pořadů a rozhlasových her. Společně s Jakubem Vítkem vydala roku 2015 v nakladatelství Větrné mlýny knihu Počong aneb O pinoživosti lidské existence.

Literární pohotovost je cyklus krátkých videí, ve kterých čtou zajímavé osobnosti úryvky z knih, jež jim samotným pomáhají překonat těžké životní chvíle, inspirují je či přinášejí nové podněty. 


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít