Literární pohotovost #15 – Podivuhodné chvíle se Sluneční písní

Marek Orko Vácha
29. 5. 2020

Kniha, která člověka katapultuje dál. Přírodovědec a farář Marek Orko Vácha doporučuje hlubokou a fascinující knihu reflektující text svatého Františka z Assisi. 

Byl začátek osmdesátých let, bylo mi sedmnáct, měli jsme svůj, tehdy ilegální, skautsko-ministrantský oddíl a stalo se, že jsem jednoho večera se setkal s Milošem Zapletalem. Miloš Zapletal byl tehdy pro nás někdo mimořádný, guru, autorita, vůdce, autor mnoha knih. Pamatuji na jeho naléhavý hlas: „Přečti si Karpatské hry.“ A pak, aby bylo zřejmé, jak moc to myslí vážně, zopakoval ještě jednou: „Přečti si Karpatské hry.“ 

Ta naléhavost ale ve mně zůstala. Koupil jsem si je – tehdy se ještě daly sehnat – a večer otevřel. Detaily si pamatuji podrobně, bylo kolem deváté. Skončil jsem ve čtyři ráno. Opatrně s tou knihou. Je to katedrála lesů a hor, ve které je uprostřed tryskající pramen. Ty k němu můžeš sestoupit – a nikdy už nebude nic jako dřív.

Pro dnešek vybírám jinou knihu Podivuhodné chvíle se Sluneční písní, reflexe na nejslavnější text patrona ekologů, svatého Františka z Assisi. Hluboká, krásná kniha, s malým překvapením na konci. Moc doporučuji.

Miloslav Nevrlý - Podivuhodné chvíle se Sluneční písní 

Marek Orko Vácha (*1966) na Přírodovědecké fakultě MU v Brně vystudoval obor molekulární biologie a genetika, teologii studoval v Olomouci a v Bruselu. V letech 1997 a 2000 se účastnil dvou výprav do Antarktidy. V roce 2002 žil šest měsíců v trapistickém klášteře Sept-Fons ve Francii.  Je přednostou Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Karlovy univerzity. Je farářem ve farnosti Lechovice u Znojma.  Publikuje v řadě odborných i populárních periodik, zabývá se tématy lékařské i environmentální etiky.

Literární pohotovost je cyklus krátkých videí, ve kterých čtou zajímavé osobnosti
úryvky z knih, jež jim samotným pomáhají překonat těžké životní chvíle,
inspirují je či přinášejí nové podněty.

 


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít