Vstříc digitálním dobrodružstvím

Michael Durčák
13. 7. 2020

První koronová vlna opadla, ale sociální izolace ještě nekončí. A je to ideální čas vrátit se k videohrám, nebo s nimi začít. Michael Durčák připravil praktický návod, jak na to. Včetně tipů, které přesahují hranice žánrů a mají co nabídnout i fanouškům literatury.

Concept Art Disco Elysium

Text původně vyšel v magazínu Finmag

Během karantény nebo sociálního odloučení se člověk může uchýlit k mnohým dlouho odkládaným volnočasovým aktivitám. Nabízí se vaření, trávení času s rodinu, rovnání alba známek, na které se práší v knihovně. Ale snad nic vám neposkytne tak dokonalý únik z reality všedních koronavirových dní jako videohry. O tom, že videohry jsou umění už nemá smysl diskutovat - a na rozdíl od filmů jsou interaktivní. Pečlivě vymodelované scény s desítkami postav, mnoha hodinami herní doby, dechberoucí grafikou a příběhy, které se často vyrovnají dobrému románu. I pokud vás tento svět zatím nepolíbil, tak nikdy nebylo jednodušší začít hrát, než dnes. 

Pokud jste váhali s koupí nějaké videohry, neváhejte a udělejte to, pokud možno, hned. Důvod je jednoduchý – padající kurz koruny. Všechny digitální platformy od Steamu přes PlayStation Store nebo Itch.io počítají ceny v eurech, takže slabá koruna vám hry logicky prodraží. Kromě toho existuje hned několik možností, jak si obstarat hry levněji, popřípadě zadarmo.

Pokud rádi hrajete na počítači, v digitálním obchodě Steam jsou často některé hry k dispozici na omezenou dobu zdarma. Stačí si je jen přidat do knihovny a vyzkoušet - pokud máte volný víkend, klidně je můžete stihnout dohrát. Vyplatí se sledovat specializované stránky na Facebooku a konkurenční Epic Games Store dokonce každý čtvrtek rozdává hry úplně zadarmo. Stačí si je jen v dané době přidat do knihovny. V nabídce se objevují velká jména i nezávislé umělecké projekty.

Pokud rádi přispíváte na charitu a hrajete hry, jednoznačnou volbou je nákup herních balíčku ze sítě Humble Bundle. Část peněz, které v jejich obchodě za hry, knihy, programy, či komiksy uhradíte, putuje na dobrou věc. Sami si navíc můžete rozhodnout kolik. Humble Bundle se taky vyplatí sledovat kvůli novému předplatnému Humble Choice, virtuální krabici, v níž každý měsíc dostáváte přísun nových her. Předplatné pro konzole i počítače ale nabízí i Microsoft v podobě služby Xbox Game Pass. Kromě série Halo tu najdete ale spoustu nezávislých titulů - atmosférickou Ori and the Blind Forest, akční adventuru Hellblade, která získala cenu BAFTA, nebo What Remains of Edith Finch, meditaci nad rodinou, smrtí a traumaty.

What Remains of Edith Finch

Protože je většina videoher distribuovaná ve formě digitálních klíčů, existuje ještě jedna cesta, jak ušetřit - hráči i firmy nevyužité klíče často přeprodávají dál. Nejde vždy o zcela morální způsob, ale nic nelegálního. Pokud tedy chcete nějakou konkrétní hru, ale nechcete za ní platit plnou cenu, můžete si ji koupit právě přes weby třetích stran. Jejich šikovný vyhledávač, který navíc porovnává ceny všech obchodů, se jmenuje allkeyshop.

Pojďme ale ke konkrétním tipům:

Fallout 2
Rok vydání: 1998
Metacritic score: 86/100

Řekněme si to zcela otevřeně. Dodnes neexistuje lepší postapokalyptické RPG (hra na hrdiny), než je právě druhý Fallout. Série pak od třetího dílu přešla do 3D formátu, avšak s výjimkou Fallout: New Vegas. To nikdy nebylo ono. Stařičký druhý Fallout se vyplatí si i přes všechny vady s jeho stářím spojené zahrát kvůli neuvěřitelně propracovanému hlavnímu příběhu. A trochu dystopie v časech globální pandemie neuškodí. Dohrání celé hry vám zabere něco kolem 30-40 hodin.

Zaklínač 3: Divoký hon
Rok vydání: 2015
Metacritic score: 93/100

Třetí Zaklínač je dodnes považován za dost možná nejlepší RPG s otevřeným světem. Příběh odehrávající se v univerzu knih polského spisovatele Andrzeje Sapkowského snadno pochopíte i bez znalosti děje první dvou videoher. Grafický kabátek hry navíc i pět let po vydání příliš nezestárl a co je hlavní, ve světě severních království lze utopit bez problémů několik stovek hodin. Především díky snad vůbec nejlepšímu systému vedlejších úkolů v dějinách videoherního průmyslu - vedlejší mise jsou totiž často zajímavější než hlavní úkolová linka. 

Plague Inc.
Rok vydání: 2014
Metacritic score: 76/100

Co jiného si zahrát během globální pandemie než její simulátor. V Plague Inc. je vaším cílem vyhubit celé lidstvo za pomoci rozličných chorob. Mimochodem, ve scénářích komunity naleznete i možnost si zahrát za koronavirus. Vývojáři hry navíc věnovali na boj se zákeřnou nemocí čtvrt milionu dolarů a v Číně byla hra zakázaná. Plague Inc. si můžete navíc zahrát i na mobilu.

Lego: Lord of the Rings 
Rok vydání: 2012
Metacritic score: 80/100

Na Lego hry je často neprávem nahlíženo jako na tupé, monotónní skákačky s primitivním bojovým systémem vhodným tak maximálně pro malé děti. Pokud jste zavření doma se svými ratolestmi, kostičková adaptace Pána prstenů může být řešení alespoň na pár následujících večerů. Hra věrně kopíruje děj všech tří filmů a putování Společenstva navíc doplňuje laskavým humorem. Nízká obtížnost celé hry (kterou můžete hrát ve dvou) navíc zaručí, že vás nic neodradí v tom ji projít celou, i pokud nejste zkušení hráči. Může navíc sloužit jako skvělé uvedení do světa Tolkienovy Středozemě.

Red Dead Redemption 2
Rok vydání: 2019
Metacritic score: 93/100

Pokud byla na začátku řeč o úniku z reality, asi neexistuje lepší recept než Red Dead Redemption 2. V případě filmového průmyslu je žánr westernu fakticky mrtvý, co se ale týče her, tam prostřední divokého západu v posledních letech zažívá svým způsobem renesanci. Red Dead Redemption 2 si navíc na rozdíl od prvního dílu můžete vychutnat i na PC a možnost ve hře jsou téměř nekonečné. Chcete si ulovit jelena, opéct si ho na ohni, pohladit si u toho koně a pozorovat západ slunce z hor? Beze všeho. Postřílet pár banditů, vyloupit banku zahrát si poker? Nic z toho není problém. A pokud vás neláká prostředí divokého západu, vždycky můžete sáhnout po GTA V, které se mi 7 let po svém vydání stále velmi dobře prodává.

Pathologic 2
Rok vydání: 2019
Metacritic score: 69

Následující herní tip není pro každého, ale pokud dáte ruskému Pathologic 2 šanci a budete mít dostatek trpělivosti, hra se vám odvděčí. Druhý díl je fakticky remasterem kultovní hry z roku 2005 a těžko se popisuje. Jde o filozofický horor - vaším cílem je přežít 12 dní v jednom ruském městě. Před koupí vřele doporučují zhlédnout níže přiloženou recenzi - Pathologic 2 totiž má rozhrkané herní mechaniky, které ale dohání jedinečným příběhem.

Hades
Původní datum vydání: 2018
Akce, v níž se snažíte jako syn vládce podsvětí Hada Zagreus utéct z království svého otce. Hades je zatím v předběžném přístupu (vývojáři ji neustále aktualizují a na datum oficiálního vydání hotové verze ještě čeká), ale i tak jde vtipnou a atmosférickou hru od Supergiant Games bez uzardění doporučit.  Studio má totiž už na kontě skvělé hry jako je krásně graficky ztvárněné RPG Bastion (2011) či inovativní sportovní/vizuální román Pyre (2017). Hades opět sází na povedené grafické zpracování, atraktivní prostředí řecké mytologie, na svůj žánr překvapivě poutavý příběh a taky návykovou cyklickou hratelností.

Disco Elysium
Původní datum vydání: 2019
Metacritic score: 90/100

Už v úvodu padlo, že hry dokážou v jistém úhlu pohledu suplovat funkci knihy. To bezpochyby plní Disco Elysium. Přestože hra vyšla krátce před koncem loňského roku, posbírala ocenění pro hru roku jak od IGN, tak cenu BAFTA i  nadšené recenze po celém světě. Jedná se o temné, cynické noir RPG, v níž jako detektiv místní policie ve městě Revachol vyšetřujete na první pohled banální vraždu v místním motelu. Příběh se však v záhy rozvine a nabírá netušených filozofických rozměrů a po prvním dohrání budete chtít hru rozehrát okamžitě znova a osahat si ji z jiných úhlů. Představte si Disco Elysium zhruba herního BoJack Horsemana říznutého True Detective. Někoho by možná odradila absence soubojového systému, avšak Disco Elysium si plně vystačí s dialogy. Potřebovat však budete pokročilou znalost angličtiny.

Michael Durčák je publicista, píše pro Týdeník Echo a příležitostně i jiná média


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít