Magdaléna Šipka VS. znásilnění v Česku // RANT Prostoru #11

Hana Trojánková Biriczová
16. 11. 2023

Upozorňujeme, že v epizode je řešeno téma sexuálního násilí, které může být pro někoho náročné.

„Nemohla jsem dýchat, mluvit, dusila jsem se a v hlavě mi běžela taková ta poučka: ‚Ale ty teď musíš dát najevo, že se ti to nelíbí, jinak to nebude znásilnění a jak to on má vědět.‘ A vlastně to jsem udělala ve chvíli, kdy jsem se poprvé mohla nadechnout, a stejně to nestačilo, stejně ten sex probíhal dál,“ popisuje básnířka Magdalena Šipka průběh svého znásilnění.

V RANTu Šipka popisuje, proč se rozhodla o svou zkušenost podělit na sociálních sítích a proč své znásilnění nenahlásila na policii. Vysvětluje, jak by podle ní měla společnost podpořit přeživší sexuálního násilí, s jakými problémy se oběti nejčastěji potýkají a čemu musejí čelit. Jedním z nich je i sekundární viktimizace, se kterou má sama zkušenost: „Stalo se mi, že třeba lidi, se kterými jsem to řešila, kterým jsem se svěřila, tak se potom bavili s ním a začali mi říkat, že bych už neměla ubližovat tomuhle člověku nebo že bych si měla poslechnout jeho verzi příběhu a že je to hrozný, že používám ten výraz znásilnění.“

V současné době probíhá sbírka organizace proFem na vybavení a provoz prvního komplexního centra v Česku pro oběti sexuálního násilí. Podpořit ji můžete zde: https://www.donio.cz/port.

Děkujeme Magdaleně za odvahu a projevenou důvěru přijít do našeho RANT Prostoru.

Magdalena Šipka je básnířka a teoložka. V současnosti se pracovně věnuje vzdělávání v organizaci NaZemi. Připravuje roční vzdělávací program pro dospívající z Ukrajiny a podporuje síťování kritických pedagogů a pedagožek. Debutovala sbírkou Město Hráze (2019), v minulém roce vyšla její druhá sbírka Prosím, už u nás nemluv bilingválně v Lipsku.

***

Moderátor: Šimon Holý
Dramaturgie a produkce - Lucie Komm Berg
Znělka, grafika a střih - Jakub Štourač
Kampus Hybernská, 2023

Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na Spotify revue Prostor - Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.  

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít