Jane Scalabroni vs. lanovka na úkor ptáků // RANT Prostoru #22

Šimon Holý
1. 2. 2024

„Proč potřebujeme ještě lanovku? Proč se trasu, která trvá patnáct minut, musíme snažit zkrátit na pět na úkor nějakýho životního prostředí, nějakých živočichů, kteří tam prostě jsou a jsou tam přirozeně?” říká Jane Scalabroni, juniorní redaktorka revue Prostor, ke stavbě lanovky z Pisárek do univerzitního kampusu v Bohunicích v Brně a dodává: „To mě na tom štve. Že je tam určitá nenasytnost, nějaká nepokora nenechat ty věci bejt a nespokojit se s tím, co funguje a slouží.”

Plánovaná lanovka za téměř miliardu má vést přes největší zimní hnízdiště havranů polních a kavek obecných na jižní Moravě. Stavba povede k uhynutí velkého počtu ptáků a pravděpodobně k úplnému zničení hnízdiště. V nové epizodě RANT Prostoru se dozvíte, proč je podle Jane třeba být vnímavější vůči svému okolí nebo proč byste měli vyrazit na akci České ornitologické společnosti.

 

Jane Scalabroni je juniorní reportérkou revue Prostor v období od prosince 2023 do ledna 2024. Studuje třetím rokem ekologickou a evoluční biologii na Přírodovědecké fakultě UK a plánuje se tematicky zabývat lesními požáry. Kromě toho ráda vyhledává kulturní vyžití, ať už prostřednictvím divadla a performance nebo vlastních projektů. Snaží se nacházet nové způsoby, jak tyhle dvě stránky svého života efektivně propojit.

***

Moderátor: Šimon Holý
Dramaturgie, produkce: Hana Trojánková Biriczová
Znělka, grafika a střih: Jakub Štourač
Kampus Hybernská, 2024

Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na Spotify revue Prostor - Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.  

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít