Jan Bičovský vs. vysokoškolská stávka// RANT Prostoru #7

Hana Trojánková Biriczová
17. 10. 2023

„Stávka se koná, protože už se to nedá vydržet. Na humanitních fakultách jsou lidé zvyklí skřípat zuby a vydržet. Ale máme obavu, aby ty instituce vubec existovaly dál,“ říká k dnešní první polistopadové stávce vysokých škol Jan Bičovský, pedagog Filozofické fakulty UK a členem iniciativy Hodina Pravdy. Stávku vyhlásil Vysokoškolský odborový svaz.
 

Mají vysokoškolští profesoři a profesorky plat 100 000 korun, jak tvrdí ministr školství Mikuláš Bek? Proč vyučující, kteří odvádějí stejnou práci v humanitním a technickém oboru, nejsou stejně ohodnoceni? Kde by vláda měla získat finance na investice do vzdělání? Je 32 000 korun čistého důstojný plat pro vysokoškolského pedagoga? Proč by měli mít profesoři stejný plat jako poslanci? Jak dopadá celá situace na studenty a studentky vysokých škol?

V nové epizodě podcastu RANT Prostoru s moderátorkou Hankou Trojánkovou Biriczovou se také dozvíte, proč právě humanitní vědy pečují o zdraví společnosti a proč se současná debata netýká jenom peněz, ale především toho, čeho si ve společnosti vážíme.

Jan Bičovský vystudoval anglistiku a jazykovědu na FF UK, v letech 2014–2017 působil jako proděkan pro vnější vztahy FF UK. Je jedním z myšlenkových otců Kampusu Hybernská. Žije v Říčanech, má tři děti, ve volném čase se věnuje lovu velryb.

***
Moderátorka: Hana Trojánková Biriczová 
Dramaturgie a produkce - Lucie Komm Berg
Znělka, grafika a střih - Jakub Štourač
Kampus Hybernská, 2023

Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na Spotify revue Prostor - Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.  

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít