Retroporno

Jiří Surůvka

K sérii Tisíc a jedna noc, 2004

Kdysi, když mi bylo asi šestnáct let, mi matka s rozpačitým výrazem věnovala brožuru Mladé manželství. Asi usoudila, že jsem si na bramborové brigádě z gymplu už vrznul (jak pravila: „Že ty sis tam už vrznul?“). No, tehdy jsem si ještě nevrznul, byl jsem pozadu, jenom jsem se opil a ohmatával obrovská prsa místní krasavice Anči Ch. z Dobřečova. Ta je nabízela ostatně celkem ochotně i jiným spolužákům, takže se to za opravdický sex počítat ještě moc nedalo.

A ona brožurka byla celkem trapná, nabádala k zodpovědnému pohlavnímu životu u mladých partnerů, nejspíš s předpokladem, že vylezli odněkud z inkubátoru a o sexu nemají potuchy.

Bylo tam asi třicet doporučených poloh při koitu, na fotografiích byl muž obalen v přiléhavém trikotu včetně hlavy a žena v tomtéž oděvu světlé barvy. Namísto pohlavního spojení to asociovalo laškující pár bankovních lupičů nebo teroristů. A jelikož nic nevyhazuji, mám tuto směšnou knížku dodnes. Když jsem pak po letech viděl v televizi zprávy se spektakulární popravou anglosaského humanitárního pracovníka na poušti a vrah tu vypadal stejně jako figurant v oné příručce ze 70. let, dal jsem si obě věci dohromady. V podstatě jsem se nezalekl ani tehdy sexu, ani teď spektakulární smrti. Zakuklenci jsou instrumentář totality, represe nebo zločinu, co má nahnat strach. A to si nesmíme připustit, nesmíme se bát, jinak strůjci války vyhrají! K čertu s nimi, pohrdám jejich hrozbou a směji se i těm, kteří mají strach a zuří a svůj strach vybíjí na nevinných! Do takových temnot nás nikdy nedostanou!

 

---

Jiří Surůvka je výtvarník a performer. Patří k nejznámějším českým současným umělcům. Účastnil se mnoha zahraničních výstav a Českou republiku reprezentoval i na nejprestižnější přehlídce současného světového umění Biennale di Venezia. Vystupuje s uměleckou skupinou František Lozinski o. p. s. a provozoval divadelní kabaret Návrat mistrů zábavy. Je iniciátorem mezinárodního performančního festivalu Malamut. V současné době je známý především svými tištěnými plátny počítačových obrazů vytvářenými z fotografické předlohy, v nichž tematizuje různé kulturní a sociální stereotypy. Je pedagogem a vedoucím ateliéru Nová média na katedře intermédií Fakulty umění Ostravské univerzity.


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít