Jaroslav Bílek vs. „sexy“ volební autoritářství // RANT Prostoru #42

Hana Trojánková Biriczová
20. 6. 2024

„Je to, jako když propukne požár, a v takové chvíli bych od demokratických politiků čekal, že se budou snažit společnost nějak stmelovat, zmírňovat, hledat cestu k dialogu. Bohužel jsme hnedka potom viděli, že slovenská vláda se předhání ve výrocích na adresu opozice, novinářů, občanských aktivistů i voličů opozice. Začíná to připomínat hon na čarodějnice a vlastně se do toho požáru leje benzín," komentuje situaci po útoku na slovenského premiéra Roberta Fica politolog Jaroslav Bílek.

Apple Podcasts

Spotify

V epizodě RANT Prostoru Jaroslav vysvětluje, že nejčastější formou autoritářského režimu dneška je takzvané volební autoritářství, „což je specifický druh režimu, který na papíře z dálky, když tomu nerozumíte, nesledujete to, vypadá jako demokracie. Jsou tam demokratické volby, ale praxe je autoritářská.” Dozvíte se také, proč je volební autoritářství pro voličstvo tak sexy a zda něco takového může hrozit i v Česku.

Spoiler alert: Zajímejme se o politiku více!

Jaroslav Bílek je vědeckým pracovníkem na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Jeho výzkumné zájmy pokrývají autoritářskou politiku, polarizaci, represi, volební manipulace, mezinárodní vazby a civilně-vojenské vztahy. Jeho komentáře můžete sledovat v odborném tisku, v médiích, ale také na sociální síti X.

---

Moderátorka: Hana Trojánková Biriczová 
Dramaturgie, produkce: Hana Trojánková Biriczová
Znělka, grafika a střih: Jakub Štourač
Kampus Hybernská, 2024

Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na  Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.  

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít