Štěpán Šanda vs. nadšením nájem nezaplatíš // RANT Prostoru #15

Šimon Holý
14. 12. 2023

„Štve mě to, že nadšení se stalo univerzálním bičem, kterým se omlouvá špatná ekonomická situace nebo to, že nedostáváš dostatečný plat za svoji práci. Jako kulturní publicista se často setkáš s argumentem: ‚Ale vždyť vás to baví, tak to je pro vás ta odměna.‘ Chceš z něčeho žít a ty honoráře jsou zároveň takový, že už z toho nelze ani vyžít. Je to spíš takovej příspěvek do kapsy,” říká kulturní publicista Štěpán Šanda.

„Když dáte do titulku Davida Černého nebo Vladimíra 518, tak to přinese ty kliky. Ale my chceme zvrátit to myšlení, že kultura je hodna reflexe, jenom když vyprodá haly nebo když se dané dílo objeví v developerském projektu. My bychom hodně chtěli pokrývat i tu menší věc nebo vysvětlovat, proč je menšinový žánr důležitý, ale bohužel na to není místo, protože redakce bude ráda, když váš článek udělá kliky,“ přibližuje Šanda cíle iniciativy Nadšením nájem nezaplatíš, jejímž je členem. V nové epizodě RANTu také vysvětluje, proč je kulturní žurnalistika podle něho důležitá, a přibližuje, s jakými problémy se potýkají lidé, kteří o ní píšou.

Štěpán Šanda přispívá jako externista do kulturních rubrik různých českých periodik, nejčastěji o hudbě nebo počítačových hrách, superviduje texty v časopisu Full Moon. Je členem iniciativy Nadšením nájem nezaplatíš. Pracuje na FHS UK a studuje v doktorském programu FSV UK. Ve volném čase se podílí na vývoji počítačové hry Silicomrades.

***

Moderátor - Šimon Holý
Produkce - Lucie Komm Berg
Znělka, grafika a střih - Jakub Štourač
Studio Wombat, 2023

Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na Spotify revue Prostor - Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.  

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít