Simone Svatuška vs. tranzice v Česku // RANT Prostoru #40

Šimon Holý

„Většinová společnost má pocit, že se tady snažíme tlačit nějakou trans agendu. O to fakt nejde. Jde o to dovzdělat tu společnost. Aby to byla otevřená společnost pro všechny a nejenom pro většinovou skupinu, který se žije relativně dobře,“ říká umělkyně Simone a dodává, že v rámci zdravotnické péče se jako transžena cítí být občankou druhé kategorie.

Apple Podcasts

Spotify

Bylo by fajn dát možnost té volby. Nepoužívat šablonovitý styl způsobu té tranzice. Hledat nové cesty. Přizpůsobit se klientům, co oni chtějí,“ vysvětluje Simone. Česko je totiž jednou z posledních evropských zemí, kde je povinná kastrace osob při procesu tranzice. Jak by se péče o lidi, kteří tímto procesem v Česku procházejí, měla podle Simone zlepšit? A co naopak hodnotí oproti západním zemím jako pozitivní? Proč má pocit, že si její tělo nárokuje stát?

Simone Svatuška aka Lil Autotune je trans DJ Diva, modelka, vizuální a konceptuální umělkyně, která je jednou ze zakladatelek parties Estrogun. Její vystoupení jsou nedílnou součástí současné klubové české scény.

---

Moderátoři: Šimon Holý 
Dramaturgie, produkce: Hana Trojánková Biriczová
Znělka, grafika a střih: Jakub Štourač
Kampus Hybernská, 2024

Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na  Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.  

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít