Tereza Havlínková „mužské“ steaky a „ženské“ rosé // RANT Prostoru #39

Šimon Holý
30. 5. 2024

„Chutě a vůně a naše zalíbení v nich je sociální konstrukt. Stejně jako gender podle mě,“ říká fotografka Tereza Havlínková a dodává: „Když jsem se začala zajímat o víno, tak mi došlo, že mi lidi v gastru nabízí jiný typ produktů než mým mužským partnerům u stolu. Spoustakrát jsem slyšela: ‚Proč ti to nechutná? To jsou růžový bubliny, to maj holky rády.‘“

Apple Podcasts

Spotify

Podle Terezy je důležité nepředpokládat preference chutí a vůní podle genderu, i když právě tahle stereotypizace je hojně užívaným marketingovým nástrojem a často se děje i na podvědomé úrovni. Je třeba si uvědomit, že jsou to kontexty a trendy, na kterých naše preference závisí. Měly by se začít prodávat výhradně unisex vůně? A proč se s ženami pojí sladké chutě a vůně? Pusťte si nový díl RANT Prostoru a třeba po jeho poslechnutí změníte typ parfému.

Tereza Havlínková je fotografka. Po studiích na pražské FAMU tam působila jako asistentka v ateliéru intermédií. Vedle fotografování se věnuje tvorbě podcastů a moderování, už několik let vysílá on air na Radiu Wave.

 

---

Moderátoři: Šimon Holý 
Dramaturgie, produkce: Hana Trojánková Biriczová
Znělka, grafika a střih: Jakub Štourač
Kampus Hybernská, 2024

Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na  Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.  

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít