Rekomando Olgy Słowik

Maia Kobabe: Gender Queer: Autobiografie

Jediný dobrý antigender

Komiks Gender Queer je prý nejčastěji zakazovanou knihou v amerických školách, za což do velké míry může konzervativní lobby bílých „křesťanských nacionalistů“. Jsem proto ráda, že jsem si knihu stihla (už několikrát) přečíst, než ji zakážou i u nás. Zdá se totiž, že i v Česku se konzervativní katolické lobby plíživě rozrůstá.

Nebinární autor*ka Maia Kobabe vypráví svůj velice intimní příběh způsobem, který mě – cisgender ženě – pomohl vcítit se do kůže člověka, který má „potíže“ nejen s pohlavím přiřazeným při narození, ale obecně s binárními škatulkami „žena“, „muž“.

Hlavní postavě komiksu jsou tyto kategorie od malička příliš těsné. Přestože vyrůstá v rodině, jíž jsou genderové stereotypy na hony vzdálené, a chodí do progresivní waldorfské školy, na jistá omezující očekávání přirozeně naráží. Například nechápe, proč musí na pláži zahalit svůj dětský hrudník, zatímco spolužáci se koupou polonazí, nebo proč si holky musí holit nohy a kluci nikoliv. Přála bych si, aby si tuto otázku položil*a při četbě každý*á čtenář*ka: Proč?

Nesouhlas s omezujícími genderovými rolemi je však teprve začátek. Maia si postupně uvědomuje, že se necítí komfortně ani ve škatulce „žena“, ani ve škatulce „muž“. K tomuto uvědomění vede dlouhá cesta, tu strastiplná – například když je třeba podstoupit bolestivé gynekologické vyšetření, tu protkaná humorem – třeba když končí diktát růžových kalhotek. Právě díky skutečnosti, že je v knize stále přítomná notná dávka humoru, a také díky čistotě ilustrace (formální experiment neočekávejte) je komiks velmi čtivý.

Paralelně k hledání své genderové identity se Maia pokouší pochopit a uchopit svou sexuální orientaci. Před (velmi chápavou a podpůrnou) rodinou se nejdřív vyoutuje jako bisexuální, ostatními je ale často vnímán*a jako lesba. K tomu všemu má gay erotické fantazie a přemýšlí, jestli není muž přitahovaný muži. Zamilovává se jak do žen, tak do mužů. Jak tato klikatá cesta k pochopení vlastní identity dopadne, nebudu prozrazovat. Čtěte, než to zakážou.

 

Maia Kobabe: Gender Queer. Autobiografie
Barvy Phoebe Kobabe
Překlad Barbora Doležalová
Praha: Centrala, 2021

 


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít