Rekomando Olgy Pavlovy

Óscar Martínez: Bestie: Na migrantech nesejde
25. 10. 2023

Co kdo má, to mu zůstává

Bestie: Na migrantech nesejde Óscara Martíneze představuje již třicátou česky vydanou reportáž ze série „Prokletí reportéři“ nakladatelství Absynt. Tentokrát čtenáři spolu se salvadorským novinářem opustí, pro sérii běžnější, prostor východní a střední Evropy a ponoří se do problémů Latinské Ameriky. 

Ve středu pozornosti reportážní knihy stojí především obyvatelé Guatemaly, Hondurasu nebo Salvadoru na cestě za výdělkem do USA. Mýtus amerického snu, kdy pomocí tvrdé práce, důvtipu a odvahy lze dosáhnout zbohatnutí, pohání obyvatelé z nejchudších poměrů k podniknutí velmi riskantní výpravy. Musí naskočit na vlak přezdívaný „Bestie“, kde při balancování na střeše nebo mezi vagóny mohou skončit s useknutými končetinami či mrtví, navíc většina těchto černých pasažérů počítá s přepadením, v případě žen se znásilněním anebo s únosem. Tento neblaze proslulý vlak smrti jezdí z jižního pohraničního státu Chiapas do sousední Oaxacy a na sever do státu Veracruz na pobřeží Mexického zálivu. Po zdolání této vlakové trasy musí Středoameričané zamířit do Mexico City, překonat poušť a až potom se vydat na hranice s USA. Pokud se jim přes veškeré nástrahy podaří doputovat k hranici Spojených států, nemají vyhráno. Zeď oddělující dva světy je nepropustná, a pokud někdo zázrakem zvládne tuto bariéru překonat, může být zastaven pohraniční stráží a deportován zpátky. 

Tato trasa pro zajištěného cestujícího s legálními doklady trvá několik dní, ale pro hrdiny knihy Bestie se protáhne na týdny a měsíce. Největší úskalí nepředstavují dopravní komplikace či přírodní živly, ale zločinecké gangy, které operují na celém území Mexika. Do jejich spárů spadávají ti nejzranitelnější, ti, co nemají na zaplacení „kojotů“, tedy pašeráků a vydávají se na nejnebezpečnější cestu na vlastní pěst. Systém má za úkol chránit systém a stav co kdo má, to mu zůstává. Situace těchto migrantů není žádným tajemstvím, ale drobné kroky k alespoň formální nápravě se začaly podnikat až v okamžiku, kdy se objevila těla několika stovek zabitých migrantů. Ukázalo se, že mezi mafiánskými gangy už tolik nevydělává prodej drog, ale obchod s lidmi. Migranti se cestou do Spojených států unášejí ve velkém a po jejich příbuzných se vyžaduje výkupné. Pokud blízcí na výkupné nemají, lze se bezejmenného migranta jednoduše zbavit tím, že ho zabijete. Toto brutální podnikání se ukazuje jako velmi rentabilní, protože po osudech bezvýznamných lidí nikdo nepátrá. Známí a příbuzní se bojí autorit a místní gangy pracují s jednoduchým počtem: pravidelný únos tisíce bezejmenných nelegálních migrantů vynáší násobně více než složitý únos politika či zámožného podnikatele, po kterém budou pátrat média a policie.

Salvadorský novinář Óscar Martínez se cestou do USA sešel skoro se všemi účinkujícími: migranty, kojoty a policejními složkami. Jeho několikaletá práce v terénu jen potvrdila podtitul knihy, a sice že na migrantech nesejde. Všichni zúčastnění si uvědomují to, jak hrůzostrašně tento systém funguje, ale ze setrvačnosti a strachu z pomsty místních gangů v něm zůstávají.

Bestie není jediná kniha, která se osudům migrantů věnuje. Z aktuálních publikací je rozhodně třeba zmínit reportážní publikaci Saši Uhlové Hrdinové kapitalistické práce v Evropě, která představuje pokračování reportážního projektu Hrdinové kapitalistické práce. Kromě toho vychází velké množství dílčích studií, článků a podcastů o situaci migrantů na celém světě. Přes množství existujících informací si širší veřejnost těchto problémů začne všímat, až když na povrch vyplavou mrtvá těla dětí nebo stovky mrtvých na jednom místě. 

Chudí lidé, aby se uživili nebo zabezpečili své rodiny, jsou ochotni podstupovat strašné věci, ale většinová společnost nad tímto problémem zavírá oči, zvlášť když se problém odehrává na jiném kontinentu, daleko od našich středoevropských problémů. Kniha Bestie: Na migrantech nesejde Óscara Martíneze nejen přináší svědectví z cesty plné smrtí a únosů, ale víří vody ve středo- a východoevropské kotlině, dává prostor tématům, kterým se místní zpravodajové buď nevěnují, nebo je nechávají na okraji zájmu, čímž nabourává zastaralé eurocentrické vnímání světa. 

Óscar Martínez
Bestie: Na migrantech nesejde
Překlad: Michal Špína
2023, Absynt
 


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít