Rekomando Bernardety Babákové

Bolka: smutné tropy
23. 2. 2024

V červnu 2023 vydal hudebník, absolvent sonologie a autor divadelní hudby Matúš Kobolka v bratislavském vydavatelství LOM svůj dlouhoočekávaný sólový debut smutné stropy. Dlouhoočekávaný byl doslova, a to už od roku 2012, kdy na stejném labelu vydali společně s Jonášem Gruskou split. 

O kvalitách této desky už obšírně referoval Daniel Vadas ve slovenském Kapitálu. Tentýž slovenský kulturní měsíčník zařadil smutné stropy mezi alba roku 2023. Nejen album, ale i živé koncerty uskupení Bolka jsou skutečným zážitkem, ačkoliv za sebou má teprve tři živé koncerty.

Jak mi popsal Pavel Boika, který v kapele vytvořené kolem Matúše Kobolky hraje toho času na elektrickou basu, po vydání smutných stropů v červnu 2023 byl Bolka pozvaný na slovenský festival divadla a tance Kiosk v Žilině. Téma loňského Kiosku znělo bez elektřiny, a tak musel hudebník, který ve svém práci spojuje elektroakustické prvky a vlastní softwarové nástroje s živou hudbou a zpěvem, přijít společně s kapelou na způsob, jak zadání dodržet. 

„Vymysleli jsme takové aranžmá, abychom nemuseli použít počítače, takže jen magnetofon na zesílení zpěvu, jbl reprák na pouštění podkladu, Marie Michalová hrála na housle, Tomáš Uhrik na harmoniku, Matúš zpíval a já doprovodil kapelu na kytaru a perkuse v takovém rozsahu, co bylo možné odehrát jen nohama,“ popisuje první koncert Bolky Pavel Boika, „a v den vystoupení přijela Alica Cvečková a docvičili a dovymysleli jsme celý set na hotelu.“

Dalším koncertem byl pražský hudební festival Alternativa. Tady už Bolka mohl hrát za použití elektřiny. Do kapely přibyl Hynek Čejka, student z jazzové katedry na hudební fakultě JAMU, který usedl za bicí. Pavel Boika, hudebník, skladatel, autor divadelní hudby a pedagog, se chopil elektrické basové kytary. Tomáš Uhrík, student elektroakustické kompozice na hudební fakultě JAMU, v kapele hraje na harmoniku, zpívá a pracuje s elektroakustickými nástroji. Filmařka a dokumentaristka Alica Cvečková zpívá. Marie Michalová doprovází šestičlenné těleso na housle.

V tomto složení bylo možné vidět a slyšet Bolku na brněnské kafaře společně s koncertem Michala Cába. Neotřelé aranžmá, potměšilá hravost textů, nenucený projev, radost ze společné tvorby a ze společného hraní, to všechno zažije posluchač, který se vydá na Bolku. Vyhlížejme tedy další koncerty, další výbuch v hračkářství, jak psal trefně festival Alternativa 2023
 


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít