Rekomando Bernardety Babákové

Dva rituály v životě
17. 1. 2024

Výstava dvou umělkyň Barbory Kurtinové a Kristýny Šarochové je průsečíkem jejich tvorby v tematické rovině, kterou je péče a starost o druhé. Název výstavy odkazuje k těm největším událostem, které se s nimi pojí – narození a smrt. 

(c) Jakub Polach


Ačkoliv kurátorský text upozorňuje na to, že obě umělkyně otiskují do svého díla osobní zkušenost, kterou je pro Kristýnu Šarochovou péče a zodpovědnost spojená s příchodem dětí na svět a pro Barboru Kurtinovou zase starost o dospělého umírajícího člověka, nepoučený/á návštěvník/ice snadno naváže s vystavenými díly kontakt, pochopí jejich sdělení a sblíží se s jejich obsahem, ať už skrze vlastní prožitek z dětství a dospívání, nebo třeba skrze úvahy o budoucnosti své a svých blízkých.

Každodennost zachycená v tapisériích Kristýny Šarochové obsahuje motivy spojené s mateřstvím a dětstvím, ve kterých může člověk zahlédnout podobnost s výzdobou fasád staré brněnské výstavby, jakou jsou například reliéfy z 50. let zdobící obytné domy či mateřská školka na ulici Tučkova. Koberce, které absolventka Ateliéru malířství 3 FaVU v galerii Cejla tentokrát vystavila, nepostrádají barevnost, která jim dodává na výrazu.

foto: Monika Rygálová

Nášivky a textilové instalace Barbory Kurtinové zase co do obsahu odkazují na péči, starost, závislost a (rodinná) pouta. Subtilní, jemná a ornamentální kresba upozorňuje na nejednoznačnost jejich existence. Barbora Kurtinová se ve své práci zabývá knižní tvorbou, recyklováním textilu a sociálním uměním. Jako doktorandka v Ateliéru environmentu na FaVU zkoumá pozitivní či negativní  dopady na životy a zkušenosti vyrůstání již dospělé generace se samoživitelem/kou. Kontinuita jejího zájmu o toto téma se propisuje i do vystavených děl.

Jakkoliv se dnes fenomén rituálu může zdát vyprázdněný, přežvýkaný lifestylovými poučkami a influencerstvím, selfhelp literaturou nebo plytkou wellness kulturou, umělkyně se ve společné výstavě dotýkají neokázalým způsobem nevyhnutelných skutečností našeho života.

foto: Monika Rygálová

Galerie Cejla, kde si výstavu můžete prohlédnout ještě do 21. 1. 2024 (poslední den se bude konat dernisáž výstavy), je provozována uměleckým a kurátorským kolektivem Cejla, který tvoří Kristýna Gajdošová, Barbora Ilić, Risto Ilić, Monika Rygálová a Tereza Vinklárková. Letos v únoru tomu bude rok, co započali svoji činnost otevírací vernisáží s názvem Kurátorské menu.


Barbora Kurtinová a Kristýna Šarochová
Galerie Cejla Brno 
14. 12. 2023 - 21. 1. 2024

Jakub Polach


 


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít