Průvodce válkou
Když se řekne válka, většina lidí si představí tanky, zákopy a střelbu, jenže válka zdaleka tak jasnou věcí není. Pokud jí začneme říkat protiteroristická operace, přestane být válkou? Je válka s drogami totéž co válka s lidmi? Kde končí vražda a začíná válka? Nešlo by se prostě války zbavit tím, že se o ní začneme bavit v úplně jiných konturách? A je naivní myslet si, že by snad válce učinilo přítrž umění? Nejen na to jsme se vypravili vyptat autorů esejí z 116. čísla Revue Prostor.
Pátrali to tom, kde vlastně leží začátek války a v jakém bodě přestaly být mezilidské konflikty jen běžnými nesváry řešenými lukem či oštěpem. Pár odpovědí poskytl Lucii Berg kulturní antropolog Martin Soukup, který se mimo jiné věnoval výzkumu kmenových konfliktů na Papui-Nové Guineji. A z pralesů jsme se pak přesunuli do současnosti, ve které je válka ještě složitější a nepřehlednější krajinou, kterou je potřeba mapovat. Právě mapováním krajiny války se zabývá teoretička vizuální kultury Andrea Průchová Hrůzová, se kterou se proto na výlet podél nejistých souřadnic vydal Ondřej Trhoň. Podcastem provází Anna Luňáková, která také vybrala ukázky poezie.
Dramaturgie - Matouš Hrdina
Autoři – Lucie Berg, Anna Luňáková, Ondřej Trhoň
Ilustrace: sonyathemoon
Zvuk - Jakub Štourač
Kampus Hybernská, 2021
Všechny díly podcastu Ozvěn Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na Spotify Ozvěny Prostoru - Spotify a na Soundcloud Ozvěny Prostoru - Soundcloud. Ozvěny Prostoru je podcast natáčený v Kampusu Hybernská věnovaný literatuře, kultuře a společnosti. Díl Průvodce válkou byl natočen k 116. číslu revue Prostor Vlčí máky. Průvodce válkou.