Matouš Sudík vs. body image // RANT Prostoru #18

Šimon Holý
4. 1. 2024

„Mám pocit, že neznám ani jednoho gaye, kterej by neřešil body issues, většinou docela velký,“ říká Matouš Sudík. Přístup k body pozitivitě v gay komunitě označuje za velký rozpor. Ačkoliv o ní komunita mluví navenek, uvnitř to tak není.

„Chceme se heteronormativní společnosti zavděčit a ten ideál tý krásy, být jako ‚manly‘ chlapskej, je vlastně jeden z nich, kterej máme pocit, že musíme následovat, abychom zapadli. Nebo minimálně abychom se dokázali nějak bránit,“ tvrdí Matouš a dodává: „Když budu jako velkej a svalnatej, tak vlastně mě ta společnost bude přijímat a nebude na mě útočit.“ Z čeho všeho problémy s přijetím svého vzhledu podle Matouše mezi gayi vyvěrají? Jak se vypořádává s tzv. internalizovanou homofobií? A proč je třeba, aby se v reklamách a zábavním průmyslu objevovaly různé typy těl? Pusťte si nový RANT se Šimonem Holým.

Matouš Sudík je zapálenej levičák, který už o kapitalismu a nerovnostech ve společnosti nechtěl jen číst, a tak se rozhodl ve 32 letech začít studovat sociologii na FF UK. K tomu na plnej úvazek pracuje pro velkej korporát, aby zaplatil nájem, jídlo pro kočičky a nějakou delší dovču, která ho zatím vždycky zachránila před vyhořením. Kromě toho se zajímá o americkou politiku, lidský práva a dokáže strávit celej víkend na gauči s Xboxem.

 

***

Moderátor: Šimon Holý
Produkce - Lucie Komm Berg
Znělka, grafika a střih - Jakub Štourač
Kampus Hybernská, 2023

Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na Spotify revue Prostor - Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.  

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít