Literární pohotovost #6 - Hodiny z olova

Marina V. Šternová
22. 4. 2020

Vyprázdněnost západní kultury, jejíž nejvyšší hodnotou je konzum. Šéfredaktorka revue Prostor Marina V. Šternová čte Hodiny z olova, román, který kriticky ukazuje na náš vztah s Čínou. Totalitárním režimem, který se pro mnohé stal symbolem koronavirové krize.

Děj knihy Hodiny z olova spisovatelky Radky Denemarkové se odvíjí v Číně, v zemi, která se dnes pro mnohé stala symbolem koronavirové krize. Mezi hlavní témata románu patří osudy místních disidentů a dopady totalitního čínského aparátu nejen na jejich životy. Na půdorysu příběhů jednotlivých postav román současně ukazuje vyprázdněnost naší – západní kultury, pro kterou je téměř jedinou jistotou a hodnotou konzum – a právě ten nás vrhá do otevřené náruče neomezeného výrobního trhu čínského totalitního režimu. Román přináší důležité kritické informace o našem vztahu s Čínou, který je pro naši situaci tak příznačný. A i když Hodiny z olova nepřinášejí návod, jak situaci řešit, nabízejí nám možnost uvědomit si ji a pochopit ji, což může mít pro naše budoucí životy zásadní význam.

Radka Denemarková - Hodiny z olova

Marina V. Šternová (1979), šéfredaktorka literárně-kulturního časopisu revue Prostor, doktorandka oboru kulturologie na FFUK.

Literární pohotovost je cyklus krátkých videí, ve kterých čtou zajímavé osobnosti úryvky z knih, jež jim samotným pomáhají překonat těžké životní chvíle, inspirují je či přinášejí nové podněty.


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít