Literární pohotovost #13 – Misantropium

Petr Bittner

Výpověď člověka, který se zbláznil uvězněn v hotelovém pokoji v Chorvatsku, je adekvátním literárním doprovodem do karantény v České republice. Publicista Petr Bittner čte úryvek divadelní hry Svět jako Chorvatsko a nic z knihy Misantropium.

Znáte to. Ač se považujete za dobrého člověka, humanistu, anebo dokonce deklarovaného socialistu, přistihnete se, že vás jaksi serou lidi. Ne někdo konkrétní, ale tak nějak obecně. Recept nabízí knížka Misantropium, což je výbor divadelních textů dramatika, hrobníka a správce fotbalového hřiště S.d.Ch, vlastním jménem Miloslava Vojtíška – jejich společným motivem je totiž právě nenávist k lidem a analýza lidství jako dějin vrstveného utrpení a pinožení. Při jejich četbě člověku dojde, že lidi lze ve skutečnosti nenávidět mnohem víc a že jste vlastně dobrý člověk.

Úryvek z divadelního textu Svět jako Chorvatsko a nic je dialogem mezi nakladatelem a pokojskou. Není přitom jasné, zda je nakladatel uvězněný v hotelovém pokoji v Chorvatsku, a hovoří tedy k pokojské, anebo je ve skutečnosti hospitalizován a hovoří k zdravotní sestře. Proto ji oslovuje „sestra pokojská“.

S.d.Ch.: Misantropium

Petr Bittner (1988) je komentátor Deníku Referendum. Vystudoval filozofii, mediální studia a žurnalistiku. V minulosti vedl vládní kampaň To je rovnost! za prevenci domácího násilí a slaďování práce a soukromí. Před sněmovními volbami 2017 se stal vedoucím komunikace Strany zelených a osobou samostatně výdělečně činnou. Po zdrcujících porážkách odešel rozjímat do Brna, kde se stal mediálním poradcem brněnských sociálních projektů a otcem. Získal ocenění Genderman roku 2019. Jeho aktuálními výzvami jsou rodičovská v době pandemie, překladatelství kritické literatury a scenáristika. 

Literární pohotovost je cyklus krátkých videí, ve kterých čtou zajímavé osobnosti
úryvky z knih, jež jim samotným pomáhají překonat těžké životní chvíle,
inspirují je či přinášejí nové podněty.


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít