Literární pohotovost #12 – Ve válce - Příběhy obyčejných lidí z Iráku a Sýrie

Lenka Klicperová
13. 5. 2020

Jsme v situaci, ve které se lehce odhalují charaktery. Stejně jako ve válce. Existují horší věci, než být sám zavřený doma v karanténě. Novinářka Lenka Klicperová, která v současné době natáčí se sestrami a lékaři bojujícími s covidem-19 v předních liniích, čte z knihy Ve válce. Společně s Markétou Kutilovou v ní popisují příběhy lidí zasažených válkou v Sýrii a Iráku.

Kniha Ve válce je tak trochu naší zpovědí, naším psychologických očistným okénkem, kde jsme se s Markétou Kutilovou vypsaly ze spousty příběhů, na které jsme v Sýrii a Iráku během více než pěti let práce narazily. Některé příběhy jsou strašně tragické. Dnes, v čase koronakrize, je mi po Sýrii smutno. A srovnávám často v duchu to, co se dělo a děje tam, s tím, co prožíváme my. Je to nesrovnatelné. Válkou postižená země je na tom mnohem hůř, my jsme se museli jen na chvíli zavřít doma. Lidé tam prožívají horší věci než my, kterým se pandemie více méně vyhnula bez větších problémů. jediné, co se projevuje u nás v čase korony i v Sýrii v čase války - jsou lidské charaktery. V tom jsou ty situace velmi podobné. V kladném i záporném smyslu...

Lenka Klicperová, Markéta Kutilová – Ve válce

Lenka Klicperová (1976) je novinářka a fotografka. Začínala jako zpravodajka, od roku 2004 do roku 2018 šéfredaktorka časopisu Lidé a Země. Od roku 2014 se soustřeďuje na problematiku války s Islámským státem v Iráku a Sýrii. Je spoluautorkou několika dokumentů (Slzy Konga, Latim – Obřezané, Iráčanky, Ženy v zemi Tálibánu, Nezlomené) a řady televizních reportáží. Věnuje se také přednáškové činnosti. Je nositelkou deseti cen a nominací v soutěži Czech Press Photo – jak za fotografie, tak za videotvorbu. V roce 2010 vyšla první kniha Afrika v nás, na níž spolupracovala s Olgou a Václavem Šilhovými a na niž volně navazuje Afrika v nás II. Z práce v Sýrii vznikly dvě knihy Islámskému státu na dostřel I a II, jejichž spoluautorkou je Markéta Kutilová. Společně navíc založily po první cesteě do Sýrie veřejnou sbírku SOS Kobaní. Z jejího výtěžku podpořily školy a zdravotnická zařízení v severosyrském městě Kobaní.
 
Literární pohotovost je cyklus krátkých videí, ve kterých čtou zajímavé osobnosti úryvky z knih, jež jim samotným pomáhají překonat těžké životní chvíle, inspirují je či přinášejí nové podněty.

 


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít