Literární pohotovost #10 – Vyzvědačka
V krizi pomáhá mít dostatek erudovaných ověřených informací a dělat úplně běžné věci, třeba právě číst knihy. A protože také mysl si musí odpočinout, vybrala si Jarmila Balážová životopisný román Paula Coelha Vyzvědačka pojednávající o životě Maty Hari.
Přemýšlela jsem, zda sáhnout po knize, v níž lze hledat paralelu se současným děním, například Mor od Alberta Camuse. Já už ale teď zcela záměrně upřednostňuji jiná témata, i mysl si musí odpočinout.
Mám ráda životopisné knihy a ráda čtu Paula Coelha. Vybrala jsem pro vás jeho román Vyzvědačka z roku 2016, ve kterém přibližuje život jedné z nejslavnějších tanečnic světa Maty Hari popravené před více než sto lety za údajnou vlastizradu a špionáž.
O této fascinující ženě, která mnohé nesmírně popuzovala svým chováním, mravy i tím, že byla důvěrnicí mnoha vlivných mužů, bylo napsáno mnoho děl. Coelho ale svůj román vystavěl zejména na základě jejích dopisů psaných ve vězení, kdy čekala na popravu. A dokázal do něj dostat poněkud odlišný pohled na ženu, kterou většina vnímá jen jako chladnokrevnou kurtizánu, jež využívala všechny své půvaby, včetně smyslného tance, jen k tomu, aby získala přízeň mužů, peníze a vliv. Coelho vnímá Matu Hari jako ženu toužící po svobodě, bořící ve dvacátých letech dvacátého století mýty a příliš sešněrovanou a alibistickou morálku. A i přes to všechno, čemu se věnovala, i přes její nešťastný konec i jako bytost křehkou, kterou ovlivnila řada momentů v jejím životě, včetně bolestné ztráty syna.