Literární pohotovost #10 – Vyzvědačka

Jarmila Balážová
6. 5. 2020

V krizi pomáhá mít dostatek erudovaných ověřených informací a dělat úplně běžné věci, třeba právě číst knihy. A protože také mysl si musí odpočinout, vybrala si Jarmila Balážová životopisný román Paula Coelha Vyzvědačka pojednávající o životě Maty Hari.

Přemýšlela jsem, zda sáhnout po knize, v níž lze hledat paralelu se současným děním, například Mor od Alberta Camuse.  Já už ale teď zcela záměrně upřednostňuji jiná témata, i mysl si musí odpočinout.

Mám ráda životopisné knihy a ráda čtu Paula Coelha. Vybrala jsem pro vás jeho román Vyzvědačka z roku 2016, ve kterém přibližuje život jedné z nejslavnějších tanečnic světa Maty Hari popravené před více než sto lety za údajnou vlastizradu a špionáž.

O této fascinující ženě, která mnohé nesmírně popuzovala svým chováním, mravy i tím, že byla důvěrnicí mnoha vlivných mužů, bylo napsáno mnoho děl. Coelho ale svůj román vystavěl zejména na základě jejích dopisů psaných ve vězení, kdy čekala na popravu. A dokázal do něj dostat poněkud odlišný pohled na ženu, kterou většina vnímá jen jako chladnokrevnou kurtizánu, jež využívala všechny své půvaby, včetně smyslného tance, jen k tomu, aby získala přízeň mužů, peníze a vliv. Coelho vnímá Matu Hari jako ženu toužící po svobodě, bořící ve dvacátých letech dvacátého století mýty a příliš sešněrovanou a alibistickou morálku. A i přes to všechno, čemu se věnovala, i přes její nešťastný konec i jako bytost křehkou, kterou ovlivnila řada momentů v jejím životě, včetně bolestné ztráty syna. 

Paulo Coehlo - Vyzvědačka

Jarmila Balážová (1972), novinářka, moderátorka, bývalá tisková mluvčí. Vystudovala novinařinu na FSV UK v Praze, dlouhá léta pracovala v České televizi jako dramaturg pořadů pro děti a mládež a současně tam připravovala vlastní pořad s názvem Rozhovory Jarmily Balážové. V TV Nova moderovala talk show „Ačko“. V ČRo 6 (bývalá česká redakce Svobodné Evropy) připravovala a moderovala 12 let pořady týkající se zdraví, vědy, politiky a lidských práv.

Literární pohotovost je cyklus krátkých videí, ve kterých čtou zajímavé osobnosti úryvky z knih, jež jim samotným pomáhají překonat těžké životní chvíle, inspirují je či přinášejí nové podněty.


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít