Jan Syruček vs. pseudoekonomizace filmu // RANT Prostoru #37

Šimon Holý
16. 5. 2024

„Dlouhodobě mě rozčiluje to, že kultura a specificky film se musí neustále ekonomicky obhajovat,” říká český filmový producent Jan Syrůček a zdůrazňuje: „Film vytváří tělo a identitu národa, na kterou se zvlášť často odvolávají ti, kteří nejvíce požadují nějakou ekonomickou racionalizaci podpory kultury.“

SPOTIFY

APPLE PODCAST

Podle Jana by se v české společnosti mělo změnit to, jakým způsobem se k filmu přistupuje. Film je podle něj stejně důležitý jako vzdělávání, a měl by být proto součástí výukového kánonu na školách. Na film jsou navíc uplatňována pseudo-ekonomická kritéria hodnocení, což je podle Jana špatně: „Film není jenom nějaká tabulka návštěvnosti nebo cena vstupenky, ale je to často něco, na co vzpomínáme, co nás formuje, co nás může pozitivně změnit.“

Jan Syruček je český producent, který se věnuje nezávislé dokumentární i hrané tvorbě. Spolupracoval na filmu Šimona Holého A pak přišla láska... a koprodukoval dva zahraniční filmy – My Father's Prison (2023, Visions du Réel) a The Ice That Still Supports Us (2023, PÖFF Black Nights Film Festival).

---

Moderátor: Šimon Holý
Dramaturgie, produkce: Hana Trojánková Biriczová
Znělka, grafika a střih: Jakub Štourač
Kampus Hybernská, 2024

Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na Spotify revue Prostor - Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.  

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít