Elon Musk on Neuralink

Kristýna Bartošová
 

Není to tak dávno, co jsme vnímali svět Matrixu jako něco zcela nepřijatelného. Není to náhodou ale tak, že si svůj vlastní Matrix už dávno nepozorovaně a hlavně dobrovolně vytváříme?
Reklama na fiktivní produkt Booble reaguje na téma sociálních bublin a naší rezignace na fakta v post-pravdivé době. Svět vnímá většina dnešní populace hlavně prostřednictvím internetu. Množství dohledatelných informací je ovšem tak bezbřehé, že není jednoduché se v něm orientovat, proto přijímáme nástroje, které nám mají pomoci. Autorku následujícího videa Kristýnu Bartošovou nezajímá ani tak to, že jsou to nástroje určené primárně pro potřebu trhu, spíše jí jde o lehkost, s níž na tuto hru přistupujeme. Pro většinu z nás je důležitější vidět svět takový, jaký se nám líbí, spíš než jaký doopravdy je. Lidé stále častěji nevolí ty, kteří jim říkají pravdu, ale ty, kteří říkají, co je jim příjemné slyšet. Proč tedy rovnou realitu úplně nezrušit? Nežilo by se nám lépe, kdybychom nebyli každodenně zatěžováni pravdou, která je tak frustrující?


Neuralink je známý projekt vynálezce a techno-optimisty Elona Muska. Jeho podstatou je propojení počítače s mozkem a následné napojení lidského mozku přímo na internet. Jediné, co nás dnes ještě nezbytně drží v kontaktu s tím, co nazýváme realitou, je tělo – naše fyzická přítomnost. Jenže to je jen otázkou času. Pokud by nám někdo nabídl možnost zbavit se veškerého utrpení výměnou za život v bezbřehé virtuální realitě, kde je možné prožít, vidět a cítit doslova cokoli, kolik z nás by váhalo? Pokud by za námi přišel Orfeus s nabídkou modré a červené pilulky, tedy umělé, příjemnější reality anebo skutečnosti, kolik z nás by volilo stejně jako Neo?
Projekt Set up your world volně navazuje na dvě předchozí práce autorky, které spojuje problematika internetu: “Nenávist” a “Nekontrolovatelné úniky včel” (s Adélou Součkovou). Zatímco v prvních dvou se Kristýna Bartošová zabývá dopadem internetu na společnost a na osobní život, třetí část funguje spíše jako alarmující glosa toho, kam jako společnost pod vlivem internetu a nových technologií možná spějeme.

Režie: Kristýna Bartošová
revue Prostor/ Generace chaosu


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít