Filip Titlbach vs. manželství pro všechny // RANT Prostoru #14
„Mluví o nás jako o neomarxistech, o lidech, kteří zničí tradici, jako o dekadenci. Myslím, že to byl pan Benda, který říkal, že nemusíme zkoušet každou blbost, hloupost. Mimochodem tuhle hloupost zkouší tolik zemí, ve kterých žije více než miliarda lidí. Tuhle hloupost zkouší všechny, fakt skoro všechny západní vyspělé země, ke kterým my se přece hlásíme. Petr Fiala říká: ‚Patříme na západ!‘ Tak proč tam nejsme?“ ptá se Filip Titlbach, novinář Deníku N.
Ačkoliv máme všichni stejné povinnosti, například placení daní, nemáme rovná práva. Změnu podle Titlbacha nepřinese ani projednávaný návrh, aby se manželství pro LGBTQ osoby jmenovalo „partnerství“. Bude se stále jednat o stigmatizaci. „V právním řádu neexistuje žádný zákon, který by byl stejný jako jiný zákon, ale měl by jiný název, jenom kvůli tomu, že jde o nějakou skupinu lidí, rasu, národnost,“ říká Titlbach. Proč je schválení manželství pro všechny v ateistickém Česku problém? Jsou politici spoluodpovědní za to, že jsou queer lidi napadáni? Opravdu patříme na Západ? Přinesou změnu příští volby? Poslechněte si novou rozohněnou epizodu!
***
Moderátor - Šimon Holý
Produkce - Lucie Komm Berg
Znělka, grafika a střih - Jakub Štourač
Studio Wombat, 2023
Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na Spotify revue Prostor - Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.
***
This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.
Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.