Bez pevných jistot: autorské čtení Jörga-Uwe Albiga a Jana Němce

Jörg-Uwe Albig, Jan Němec
24. 3. 2021

 Záznam autorského čtení německo-české dvojice Jörga-Uwe Albiga (Land voller Liebe, 2006) a Jana Němce (Možnosti milostného románu, 2019). Rozhovor s autory vedla Daniela Šafránková.

1989 - revoluce sice probíhá, avšak nikoli na Východě, nýbrž na Západě, a vy to můžete jen zpovzdálí sledovat... Alespoň tedy v románu "Země plná lásky", ze kterého v rámci česko-německého literárního večera čte samotný autor Jörge-Uwe Albig. Následuje autorské čtení Jana Němce z jeho prózy "Možnosti milostného románu"; velmi osobního ohlédnutí za vztahem. Večer pokračuje diskusí s oběma spisovateli moderovanou prozaičkou Danielou Šafránkovou.

Psát: ve společnosti, o společnosti, pro společnost i proti ní. Zkušenost autorek je jiná než autorů, liší se generačně, liší se lokálně, liší se osobním i kolektivním kontextem a historií, liší se podobou literárního prostředí, liší se podle přístupu a stylu autorství. Jak rychle proniká současnost do literárních textů? Nakolik lze osobní zkušeností vypovědět o prožívání celé generace? Co se děje s románovou formou v době messengerů?

Česká literatura se v poslední době snaží výrazněji profilovat v německojazyčném prostředí, současná německá literatura je do češtiny překládána již tradičně. V čem se stýkají a v čem se míjejí, v čem jsou uzavřeny ve svých hranicích a v čem je překračují. O tom budou číst a diskutovat tři dvojice českých a německých spisovatelek a spisovatelů Tereza Semotamová, Viktorie Hanišová a Jan Němec (jejichž romány vyšly v německých nakladatelstvích) a jejich protějšky ze SRN Dilek Güngör, Paula Fürstenberg a Jörg-Uwe Albig. 

Akci uspořádala revue Prostor ve spolupráci s Asociací spisovatelů a Literarisches Colloquium Berlin.

Dramaturgie: Ondřej Buddeus
Režie večera: Jan Běhounek
Kamera a střih: Barbora Linková a Matěj Schneider
YT, postprodukce videa: Hana Trojánková
Produkce: Lucie Kameničková 

Zajímá vás víc? Glosu Jörga-Uwe Albiga o psaní ve společnosti najdete na našem blogu.


Jörg-Uwe Albig se narodil v roce 1960 v Brémách, vystudoval umění a hudbu v Kasselu, byl redaktorem časopisu „Stern“ a dva roky působil v Paříži jako zpravodaj německého uměleckého časopisu. Od roku 1993 žije v Berlíně jako autor na volné noze. Píše mj. pro „GEO“ a „Süddeutsche Zeitung Magazin“. V roce 1999 vyšel jeho románový debut Velo. Následovaly romány Země plná lásky (Land voller Liebe), Berlin Palace a Vůdčí typ (Ueberdog), novela Láska ve stepi (Eine Liebe in der Steppe) a nakonec román Uspokojivá zlost (Zornfried).

Jan Němec (nar. 1981) je spisovatel, novinář a scenárista. Studoval sociologii, religionistiku a divadelní dramaturgii. Spolupracoval s časopisem Respekt, Českou televizí, Českým rozhlasem nebo Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary. V současnosti je editorem literárního měsíčníku Host a přednáší na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Vydal sbírku poezie První život (2007), knihu povídek Hra pro čtyři ruce (2009) a román Dějiny světla (2013). Ten obdržel Cenu Evropské unie za literaturu, byl přeložen do dvanácti jazyků včetně angličtiny, španělštiny či němčiny a společnost Negativ připravuje jeho filmovou adaptaci. V roce 2019 vyšla jeho zatím poslední rozsáhlá próza Možnosti milostného románu.


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít