Becky Kay Livingstonová vs. mikroagrese // RANT Prostoru #10

Šimon Holý
9. 11. 2023

„Mikroagrese můžou být slovní, můžou mít i fyzické projevy. To, co se děje velmi často, je komolení mého jména. Místo toho, aby se člověk zeptal, jak se vyslovuje, tak nad tím mávne rukou, že to není důležité. A pak jsou tady různé nevhodné otázky. Ptají se mě, odkud jsem, a když jim odpovím, že jsem se narodila v Třebíči, tak jim to nestačí. A ptají se, odkud jsem doopravdy,“ říká o své zkušenosti s mikroagresí Becky Livingstonová aka Královna Jamajka.

Hlavní problém tkví podle Becky v tom, že ať už lidé vytvářejí mikroagrese záměrně či nezáměrně, tak se při upozornění, že udělali něco nepříjemného, staví do ofenzivy. Neomluví se a ani nereflektují, že udělali něco špatně. Může být mikroagrese jenom převlečená přirozená lidská zvědavost? Koho se týká především? A proč bychom neměli na druhé bez dovolení sahat? Dozvíte se v nové epizodě RANT Prostoru pod moderátorskou taktovkou Šimona Holého.

Becky Kay Livingstonová je začínající učitelkou angličtiny a výchovy k občanství na základní škole v Praze. Vystudovala Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Ve svém volném čase se věnuje tématům feminizmu, antirasizmu a obecně nerovnostem na tomto světě. Na Instagramu, kde vystupuje pod jménem Královna Jamajka, sdílí své osobní zkušenosti s rasizmem, naučné příspěvky o rasizmu, ale i infografiky zabývající se britskou černošskou historií.

***

Moderátor: Šimon Holý
Dramaturgie a produkce - Lucie Komm Berg
Znělka, grafika a střih - Jakub Štourač
Kampus Hybernská, 2023

Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na Spotify revue Prostor - Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.  

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít