Anna Luňáková vs. mansplaining // RANT Prostoru #21

Hana Trojánková Biriczová
25. 1. 2024

„Nebát se udělat faux pas, možná být i kontra společenská,” doporučuje naše redaktorka Anna Luňáková ženám v situacích, ve kterých čelí mansplainingu.

V nové epizodě RANT Prostoru se Anna svěřuje se svými zkušenostmi s tím, když jí muži v rodině, ale i ti úplně cizí vysvětlují, jak by vlastně měla žít. Ačkoliv je mansplaining relativně nový termín, vysvětluje jev, který se ženám děje po celém světě. Muži blahosklonně vysvětlují ženám něco, čemu ženy ale rozumí, zpravidla i více, než muži samotní. Je to proto, že tito muži považují ženy za méně inteligentní, znevažují jejich schopnosti nebo je označují za hysterky. Takové jednání může mít pro ženy až fatální důsledky.

Anna Luňáková studovala filozofii na FF UK, divadlo na DAMU a v současné době je doktorandkou na FF UK. Knižně debutovala prózou Tři (2020), následoval básnický debut Jen ztratím jméno (2020). Editovala sborník Pandezie (2021), přeložila knihu André Gorze Dopis pro D. (2021) a je také autorkou knihy pro děti Atlas babiček (2022). Spoluzaložila kolektiv HERONS VECTOR (per-logeum.com) a kabaretně happeningové uskupení Nothing is a problem here. V revue Prostor píše, edituje a pořádá literární večery HYB4 Čítárna.

***

Moderátorka: Hana Trojánková Biriczová
Dramaturgie, produkce: Hana Trojánková Biriczová
Znělka, grafika a střih - Jakub Štourač
Kampus Hybernská, 2024

Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na Spotify revue Prostor - Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.  

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít