Tereza Semotamová vs. když potratíte v Česku // RANT Prostoru #44

Hana Trojánková Biriczová
4. 7. 2024

A co když těhotné jsme a pak najednou ne? Protože Vás velmi zaujala epizoda s novinářkou Lindou Bartošovou na téma nevhodných dotazů ohledně těhotenství, v nové epizodě se spisovatelkou Terezou Semotamovou rozebíráme, jak se k nám chová naše nejbližší okolí po samovolném potratu nebo čemu ženy musejí čelit ve zdravotnických zařízeních.

 

Apple Podcasts

Spotify

Myslím, že je dobrý vytvořit si vlastní jazyk pro tu celou událost. Mě třeba to slovo potrat děsně iritovalo – jako kdyby mě to dítě vypadlo z kabelky, když jsem utíkala na tramvaj. Já jsem ho nikde nevytratila. Tam někde se něco ve mně stalo fyziologicky. Já se snažím říkat slovo ztráta,“ vysvětluje Tereza.

Děkujeme Tereze, že v RANT Prostoru otevřela tak důležité téma, které v České republice zakouší každá čtvrtá žena a jemuž je věnováno tak málo pozornosti.

Pokud sami/samy tímto náročným obdobím procházíte, zde můžete najít pomoc: www.ditevsrdci.cz, www.bylotu-nenitu.cz, www.prazdnakolebka.cz, www.tobit.cz.

Tereza Semotamová je překladatelka a spisovatelka píšící převážně prózu. Před nedávnem jí vyšel druhý román Radikální potřeby. Ten předchozí Ve skříni byl nominován na Magnesiu Literu 2019.

---

Moderátorka: Hana Trojánková Biriczová 
Dramaturgie, produkce: Hana Trojánková Biriczová
Znělka, grafika a střih: Jakub Štourač
Kampus Hybernská, 2024

Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na  Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.  

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít