Rekomando Anežky Šrejberové
Doporučujeme novou inscenaci Tomáše Ráliše, kterou od 8. prosince 2023 uvádí královéhradecké Studio Beseda. Viděno dne 11. ledna.
Nová hra režiséra a dramatika Tomáše Ráliše VYHUBYT byla inspirovaná jeho vlastní zkušeností s hledáním bytu pro sebe a svou partnerku. Hledat byt v dnešní době není pro mladé lidi nic jednoduchého. Nejvíc se to týká právě lidí od 18 do 35 let, kteří se snaží osamostatnit a naráží na tvrdou realitu bytového trhu. Mezi roky 2015 až 2021 vzrostly ceny bytů skoro dvojnásobně v porovnání s předchozími lety, zatímco mzdy za stejnou dobu vrostly průměrně jen o třetinu.
I mladému páru (Natálie Holíková, Michal Lurie) v temné komedii přerůstá stále víc a víc věcí přes hlavu. Nervy ze společného bydlení, problémy se zakoupeným bytem a – k jejich obrovskému překvapení – i nárůst počtu členů rodiny. Jediné, co nenarůstá, jsou peníze a metry čtvereční. S neochotným šéfem, babičkou (Maria Leherová), co se víc bojí o své „mládí“ než o potomstvo, a všudypřítomným bytovým kšeftařem (Petr Kult) musí mladý pár vytrpět více, než by si přál, aby udržel svou zvětšující se rodinu ve stabilním stavu. Scéna pomocí bílých linií na podlaze a pár kusů nábytku dokáže v divákovi vyvolat dokonalý obraz bytu, ve kterém se většina příběhu odehrává. Tedy malé jedna plus jedna s kuchyňkou a koupelnou s kapajícím topením. Snad každý jsme takový byteček někdy viděli. Co si však mnozí z nás představit neumějí, je vychovávat v takhle malém výběhu potomky.
Herci uvěřitelně vyjadřují emoce spojené s prvním bydlením. Na obličejích postav se odráží únava a frustrace, zároveň z nich vyzařuje radost z objevení místa, které mohou nazvat „naše doma“. Hra vyvolává intimitu domácího útočiště prostřednictvím lyrických scén ve vaně, ale jakmile se divák pohodlně usadí, přichází neočekávaný obrat, a on je tak hbitě hnán příběhem stále dopředu. V průběhu scén se mění i styl jazyka. Běžný dialog se místy střídá s volným veršem a někdy se zas skladba vět podobá tradičnímu dramatu. Intenzita scén se také neustále mění a dosahuje vrcholu v dramatickém závěru.
Mimo nosné téma krize bydlení se na pozadí příběhu objevuje v postavě babičky i téma strachu ze stárnutí. Sobecká a neochotná žena dává raději peníze na omlazující procedury a botox než do rozpočtu vlastní rodiny.
I přes těžké téma je divadelní hra VYHUBYT plná vtipů a úsměvných situací, které diváka stále vedou k jisté dávce nadhledu. Humorem osloví hlavně mladé rodiče. Ti starší díky ní zas mohou zavzpomínat na své první potomky, své první „naše doma“.