Revue Prostor - prestižní společensko-kulturní čtvrtletník zaměřený na aktuální témata z oblasti kultury, společenského a politického života.

 
Vyhledávání:



Perlohra elektronického věku

Myslitelskou "bombou" internetového čísla, která v českém intelektuálním a kulturním prostředí možná ani nevybuchne (i když, kdo ví?), je obsáhlý esej Wolfganga Giegericha "Duše a internet". Jungovsky zaměřený autor přirovnává web ke hře se skleněnými perlami, v níž se hraje "s veškerými obsahy a hodnotami naší kultury", a celou internetovou kulturu konfrontuje s utopickou vizí, kterou ztvárnil ve svém stejnojmenném románu Hermann Hesse. Je to výstižná a působivá paralela, zvláště když si připomeneme slova hlavní postavy románu Josefa Knechta: Pokud je tato Hra pouze formálním uměním, duchaplnou dovedností, vtipnou kombinací, potom je tedy lepší ji raději nehrát a věnovat se něčemu jinému, třeba matematice nebo dobré hudbě.

Internet je jak užitečné informační a komunikační médium, tak i nová lingua sacra, posvátná novořeč, která mění náš obraz světa - geolog a esoterik Václav Cílek nazývá zkušenost, kterou nám nové internetové náboženství přináší, "zkušeností rozšířeného světa", "instantní mystikou", závratným prožitkem toho, co staří mystikové nazývali plnost prázdnoty.

Ukazuje se, že internet, web a kyberprostor jsou civilizační fenomény 21. století, a jak ukazují odpovědi autorů v rubrice Konfrontace, jde zároveň o nové skutečnosti, které doslova vtrhly do našeho života a přirozeně mají nejrůznější společenské, psychologické, ale i ekonomické a politické dopady.

Máme tedy internetovou civilizaci intelektuálsky pranýřovat - ze strachu, že bychom si s ní mohli zadat a propadnout "hráčské" neřesti? Odpověď dobře zformuloval Mitchell Kapor: "Kyberprostor může být královstvím plným možností pro duchovní probuzení, anebo pastí dalších iluzí. To ale záleží na každém z nás."

Šéfredaktor

nahoru
Obsah © Sdružení pro vydávání revue PROSTOR
email: prostorevue@gmail.com

Původně samizdatový časopis PROSTOR, u jehož zrodu stáli Aleš Lederer, Jan Štern, Jan Vávra a Jiří Hapala, vznikl v červnu v roce 1982. V samizdatové, "zakonspirované" podobě vycházel až do roku 1989, celkem 12 čísel (kvůli hrozbě prozrazení a zákazu používali autoři i přispěvatelé pseudonymy).

Od roku 1990 začala nezávislá, kulturně politická revue PROSTOR vycházet (od čísla 10) v soukromém nakladatelství a vydavatelství Aleše Lederera, který jakožto vydavatel rovněž řídil redakční kruh časopisu, jehož členy byli Rudolf Starý (pozdější šéfredaktor), Jan Vávra, Josef Kroutvor, Milan Hanuš (pozdější výkonný redaktor) a Stanislava Přádná.

V jednotlivých tematických číslech revue PROSTOR se objevovaly esejistické texty zrcadlící proměnu společenské, politické, kulturní i psychologické atmosféry doby. Vedle předních domácích autorů uváděla revue především významné představitele duchovních proudů hlásících se k západní kulturní tradici (C.G.Jung, F.A.von Hayek, R.Scruton).