Liza Nagibina vs. premenstruační peklo // RANT Prostoru #16

Šimon Holý
21. 12. 2023

„Psychické a fyzické projevy PMS* a PMDD se zdvojnásobí, když je to něco, za co se mám stydět a tajit to. Protože když to nějakým způsobem řeknu svýmu okolí, tak tam vznikají sexistické nebo hysterické konotace, že jsem hysterická žena, co nezvládá svoje emoce,“ říká umělkyně Liza Nagibina.                         

PMDD neboli premenstruační dysforická porucha trápí v populaci až 10 % žen, přesto na ni neexistuje účinná léčba a stále o ní nevíme příliš. Nagibina ve svém „coming outu“ pro RANT Prostoru zdůrazňuje, že hlavní problém tkví v tom, že nejen o PMDD, ale i o PMS obecně není prostě zájem. Může za to patriarchát? Proč je podle Lizy štěstí, že zná svou diagnózu? S jakou citlivostí by se mělo přistupovat k osobám, které PMS nebo PMDD trpí? Dozvíte se v nové epizodě se Šimonem Holým.

*premenstruační syndrom

Liza Nagibina je scenáristka a vizuální umělkyně na volné noze. Vystudovala FHS UK a je původem z Ruska. Má diagnostikovanou PMDD, tedy premenstruační dysforickou poruchu.

***

Moderátor - Šimon Holý
Produkce - Lucie Komm Berg
Znělka, grafika a střih - Jakub Štourač
Studio Wombat, 2023

Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na Spotify revue Prostor - Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.  

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít