Literární pohotovost #1 - Nespavost

Ondřej Trhoň
5. 4. 2020

Poststrukturalistický romantismus. Roztěkaná forma odpovídající fragmentárnosti dneška. Proč se kniha filozofa Václava Janoščíka Nespavost hodí jako čtení do koronavirové krize? Vysvětluje a předčítá Ondřej Trhoň.

Literární pohotovost je cyklus krátkých videí, ve kterých čtou zajímavé osobnosti úryvky z knih, jež jim samotným pomáhají překonat těžké životní chvíle, inspirují je či přinášejí nové podněty. Začíná šéfredaktor blogu revue Prostor Ondřej Trhoň.

Knihu Václava Janoščníka Nespavost jsem vybral, protože dobře zachycuje tlaky dnešní doby, které k nám proplouvají i přes práh izolace. Potkávají se v ní digitalizované úzkosti, snaha budovat blízkost v době dohod o provedení práce i tak trochu optimistická úzkost z budoucnosti, v níž je šance využít vědeckého pokroku k vytvoření lepšího světa. Je to kniha stejně tak (přístupně) teoretická a politická, jako osobní. Nejsoučasnější myšlení Janoščík proplétá s láskou, nemocí, vedle zpovědí o neuskutečněných vztazích se tu objevují i fragmenty o kritické teorii.

Václav Janoščík - Nespavost


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít