Jan Přáda vs. přesčasy ve zdravotnictví

Šimon Holý
25. 9. 2023

„Přesčas má být přivýdělek a neměl by tvořit padesát procent vašeho příjmu,“ říká k neúnosné situaci lékařů a lékařek ve zdravotnictví Jan Přáda, lékař a předseda Sekce mladých lékařů. Lékařský personál je podle něj dlouhodobě přetěžován a finančně podhodnocen navzdory náročnosti své práce. Navíc kvůli administrativní zátěži nezbývá čas na větší péči a komunikaci s pacienty a pacientkami.

 

Proč je lékařský personál nucen k braní „dobrovolných“ přesčasů, a potenciálně je tak ohroženo i zdraví těch, o které pečuje? Je práce ve zdravotnictví levná? Jaké kroky by měl stát udělat, aby lékařský personál fungoval ve zdravém pracovním prostředí a byl adekvátně odměněn? Dozvíte se v novém rantu pod moderátorskou taktovkou Šimona Holého.

Jan Přáda je lékařem a předsedou Sekce mladých lékařů ČLK, je jedním z iniciátorů výzvy Lékaři jsou jenom lidi.

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít