Hynek Trojánek vs. digitalizace člověka // RANT Prostoru #29

Hana Trojánková Biriczová
21. 3. 2024

„Z člověka zcela nadšeného pro digitalizaci se ze mě stal odpůrce, respektive je pro mě důležitý, abych v tom měl svobodnou volbu, abych si mohl vybrat, jestli nějaké digitální nástroje využívám nebo ne. A tady ta volba, mám dojem, je v poslední době čím dál víc zužovaná, což mě štve, takže se snažím, ať už na osobní nebo pracovní rovině, vybojovat vůbec nějaký právo nebejt digitalizovanej nebo ty digitální nástroje vůbec nepoužívat,“ říká Hynek Trojánek z projektu Digitální svobody.

„Je zde široká paleta lidí, která zkrátka nechce využívat digitální nástroje, a to je něco, s čím by stát měl počítat a proč by měl podle mě a naší organizace garantovat nějaký právo se těch digitálních nástrojů vyvarovat,” dodává Hynek. Proč za sebou chce nechávat minimální digitální stopu? Jaké má výhody, když nevlastníte chytrý telefon a ani nemáte sociální sítě? Jak mohou být využívána naše data? Pusťte si novou epizodu ve které se dozvíte i tipy na work-life balance.

Hynek Trojánek působí v neziskové watchdogové organizaci Iuridicum Remedium (IuRe) a v projektu Digitální svobody, kde se zabývá ochranou soukromí a digitálními právy. Je taky scénárista a dlouhodobě se věnuje oblasti sociálních služeb pro lidi s postižením nebo s duševním onemocněním.

---

Moderátorka: Hana Trojánková Biriczová
Dramaturgie, produkce: Hana Trojánková Biriczová
Znělka, grafika a střih: Jakub Štourač
Kampus Hybernská, 2024

Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na Spotify revue Prostor - Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.  

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít