Dětská nemocnice Ochmatdyt obnovila provoz po ruském raketovém útoku

Galyna Ostapovets
25. 9. 2024

Ráno 8. července ruské strategické bombardéry znovu zaútočily na ukrajinské hlavní město Kyjev. Tentokrát na rozdíl od předchozích desítek útoků, které toto město za dva a půl roku války zažilo, jedna z řízených střel cíleně zamířila na dvoupatrovou budovu v areálu největší dětské nemocnice v zemi — Ochmatdyt. Jednalo se o toxikologické oddělení, kde, mimo jiné, děti s chronickým selháním ledvin dostávaly životně potřebnou dialýzu. Nedaleko se nachází budova chirurgie, kde v době útoku prováděli chirurgové operace na otevřeném srdci.

Foto: Galyna Ostapovets

Jakmile se ozval silný výbuch, jeden z chirurgů oddělení, Oleh Holubenko, zakryl dívku na operačním stole svými zády. Později se s ranou v zádech spolu s dalšími stovkami obyvatel Kyjeva vrhl na odklízení trosek. A to i přesto, že na město stále létaly ruské rakety a ukrajinský systém protivzdušné obrany se s nimi snažil vypořádat. Později Holubenko za svůj statečný čin obdržel z rukou prezidenta Volodymyra Zelenského Řád za odvahu třetího stupně.

Jeho kolega Valerij Bovkun, chirurg a vedoucí oddělení rekonstrukční plastické mikrochirurgie, vzpomíná na ten strašný den 8. července. Měl to být normální pondělní pracovní den, krátké porady a pak plánované operace. Kolem půl desáté dopoledne zazněla varovná siréna před náletem a za 40–50 minut dopadly na město první rakety. Zazněly hlasité výbuchy.

„Nebylo to tak, jak to bývá ve filmech. Všechno se to stalo v jediném okamžiku: hrozný rachot a zvuk tříštícího se skla. Myslel jsem, že ta raketa byla sestřelena nad nemocnicí, ne že záměrně letí do areálu. Byla to hrůza! Rychle jsme se rozhlédli po oddělení, jestli tam nejsou poranění, a vrhli jsme se na ošetření zraněného personálu a dětí,“ vypráví lékař.

V době útoku evakuoval děti a jejich rodiče do krytu. Evakuace do krytů je v nemocnici povinná během vzdušných poplachů ve městě. Právě toto jednoduché pravidlo zachránilo toho rána životy stovek lidí: jak lékařů, tak i pacientů.

Jevhenija Rochvarh, anestezioložka z jednotky intenzivní péče při akutních intoxikacích, v okamžik výbuchů odpojovala děti od přístrojů pro náhradu funkce ledvin. „Po velmi hlasitém výbuchu se šířil silný zápach. Místnost byla plná velmi hustého kouře a já jsem vůbec nic neviděla. Hlavní, na co jsem myslela, bylo, jak se z toho dostat ven. Pak ale zafoukal vítr a průvanem vyfoukl všechen prach přes výbuchem vyražená okna,“ vypráví lékařka.

První den po útoku byla v nemocnici obnovena dodávka elektřiny, medicinálních plynů, vody a částečná ventilace. Nejvíce postižená oddělení, chirurgie a toxikologie, byla přesunuta do víceméně neporušené jedenáctipatrové budovy. Ta byla útokem zasažena o něco méně.

Foto: Galyna Ostapovets

I když jsou tam také rozbitá okna, zničené pokoje, na hodně místech stále nejsou dveře, alespoň není budova v havarijním stavu. A to už je velká výhoda. Počet pacientů, kteří potřebují toxikologickou i chirurgickou péči, totiž neklesá. Naopak, je jich ještě víc. Například na chirurgii operují a léčí děti, které utrpěly úraz výbušninou.

„Naše oddělení rekonstrukční plastické mikrochirurgie je v Ukrajině jedinečné. Jen velmi málo lékařů v Ukrajině se zabývá dětskou cévní patologií. Proto jsou všechny případy směřovány k nám. Příliv pacientů je opravdu velký,“ vysvětluje Bovkun.

Podle jeho slov se na jednom operačním stole provádí až 5 operací denně. Pokud jsou přiděleny dva stoly, tak 8 až 10 operací. Někdy je k operaci přijato ale i 12 dětí. Vše závisí na kapacitě oddělení. „Ale protože máme teď omezený prostor, nemůžeme bohužel přijmout každého. Některé pacienty jsme přesměrovali na okresní polikliniky, kde podstupují rehabilitační léčbu. Dříve jsme mohli nechat děti u nás až do odstranění stehů. Teď se snažíme přijmout ty, kteří potřebují akutní zákroky,“ vypráví Bovkun.

Na oddělení rekonstrukční plastické mikrochirurgie se často dostávají děti s těžkými poraněními po výbuchu miny. Mnoho životně důležitých přístrojů nemocnici Ochmatdyt předaly nemocnice ze zemí EU, tyto přístroje jsou používány k léčbě nejtěžších případů.

„Bylo to velmi pěkné, když naši kolegové z evropských zemí okamžitě nabídli všemožnou pomoc. I naše ukrajinské nemocnice zareagovaly velmi rychle. Je to výrazná podpora,“ říká Jevhenija.

Během prvního měsíce po útoku Ochmatdyt konzultoval více než 9 000 pacientů, přijal k léčbě 1 500 dětí a provedl řadu operací, včetně první transplantace ledviny. To je 60–70 % kapacity nemocnice před útokem. Oddělení, která v nemocnici nemohou fungovat kvůli nedostatku místa, byla přesunuta do jiných nemocnic v Kyjevě. Například specialisté oddělení transplantace kostní dřeně pracují v Kyjevském městském centru nefrologie a dialýzy a provedli zde už 10 transplantací kostní dřeně.

Na podporu lékařského zařízení a jeho obnovu přispěly tisíce Ukrajinců a desítky velkých podniků. Celkem se v prvních dnech po útoku vybralo více než 8 milionů eur. Podle ministra zdravotnictví Viktora Ljaška se plánuje, že poškozená budova nemocnice Ochmatdyt bude do zimy obnovena a na místě zničených budov budou postaveny nové.

Foto: Galyna Ostapovets

Překlad: Stanislav Bělyj 

Korektura překladu: Jan Martinovský 

---

Galyna Ostapovets je ukrajinská novinářka původem ze Lvovské oblasti. Od roku 2006 působí v Kyjevě. Pracovala v předních ukrajinských médiích, poslední dva roky jako novinářka internetového portálu Novyny.LIVE. Aktivně se věnuje válce Ruska proti Ukrajině. Spolupracuje se západními médii. V dubnu 2023 se stala novinářkou měsíce na mezinárodní novinářské síti IJnet.

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít