Cesta ke hvězdám // Ozvěny Prostoru #5

Lucie Komm Berg, Hana Trojánková Birizcová
3. 4. 2024

„Moderní člověk si vylidnil Zemi pro sebe. Je možné, aby toto udělal i ve vesmíru?“ ptá se ve vesmírné epizodě podcastu Ozvěny Prostoru moderátorka Hana Trojánková Biriczová evoluční bioložky Julie Novákové.

V rozhovoru společně zabrousí nejen k tomu, co je to astrobiologie, ale také ke hvězdám, do budoucnosti i do minulosti. S jakými jinými lidskými druhy se potkával homo sapiens sapiens? Jak tato setkání dopadala? Existuje ve vesmíru život nebo lidé nám podobní? Jak by setkání s mimozemskou civilizací změnilo naši identitu?

Dále v podcastu zazní povídka Věry Horváthové Duždové „Zastav a natáčej!”„Ráda bych byla hláskem malé existence, v tomto nekonečném příběhu jménem vesmír. Pojďme rozehřát své představy a přidat kouzelné Pepo do kotlíku s půvabnými konspiracemi, pravdou, kterou nechtějí, abychom věděli, a honem rychle, než to smažou.”

„Představte si, že byste se dozvěděli, že byl ve vesmíru objeven inteligentnější život, než je ten náš. Jak byste se cítili?” Na to jsme se ptali mladých lidí v anketě v Českých Budějovicích.

Revue Prostor v českobudějovické Hvězdárně. Foto: Tomáš Souček
Revue Prostor v českobudějovické Hvězdárně. Foto: Tomáš Souček

V závěru epizody uslyšíte krátký bonusový rozhovor s Janou Tichou, astronomkou a ředitelkou Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích.

Julie Nováková je evoluční bioložka na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, popularizátorka vědy, autorka, překladatelka a editorka science fiction. Publikovala deset románů, dvě sbírky a přes třicet povídek v několika světových jazycích, editorsky se podílela na pěti antologiích. Její překlady z češtiny do angličtiny se objevily v časopisech jako Strange Horizons či Tor.com. Nejnověji se podílela na vzniku antologie Life Beyond Us. Ve 119. čísle najdete její esej „Pomůže nás science fiction připravit na budoucnost?”.

Věra Horváthová Duždová (* 1982) studovala v ateliéru Nová média I na pražské AVU, absolvovala roční kurz FAMU International a následně stáž na katedře dokumentaristiky. Pracovala v MF Dnes, ale také jako krupiérka, kustodka, mentorka dětí a dospívajících. Kurátorovala několik výstav. Je známá především jako vizuální umělkyně, svá díla vystavovala mj. v Grazu, Berlíně, Štrasburku, v pražských galeriích Containall, DOX nebo Artivist Lab. Působí v umělecké aktivistické skupině Romane Kale Panthera. Publikuje od roku 2014, například e­‐sborník Moji milí v nakladatelství Kher. Tiskem jí vyšly povídky Její sametová, Devadesátkou a Angel. Od roku 2022 píše pravidelně fejetony. Ve 119. čísle naleznete její povídku „Zastav a natáčej”.

Jana Tichá je astronomka, ředitelka Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti, vedoucí výzkumného programu Observatoře Kleť zaměřeného na následnou astrometrii planetek a komet, zejména blízkozemních a potenciálně nebezpečných asteroidů. Dále se zabývá jmény planetek a komet či historií astronomie. Předsedá pracovní skupině pro jména planetek a komet Mezinárodní astronomické unie. Ve 119. čísle si můžete přečíst její esej „Jak pojmenováváme planetky”.

---

Moderátorka: Hana Trojánková Biriczová

Natočení ankety a rozhovoru s Janou Tichou: Tomáš Souček

Dramaturgie: Lucie Komm Berg, Hana Trojánková Biriczová

Sound design, grafika a střih: Jakub Štourač

Kampus Hybernská, 2024 #HYB4City #PERSPECTIVES

 

Všechny díly podcastu Ozvěny Prostoru si můžete poslechnout na webu revue Prostor a na našich účtech na platformách Youtube, Spotify či Soundcloud. Ozvěny Prostoru, nahrávané v Kampusu Hybernská, se věnují literatuře, kultuře a společnosti. Díl byl natočen ke 119. číslu revue Prostor Cesta ke hvězdám.

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít