Bez pevných jistot: Autorské čtení Pauly Fürstenberg a Terezy Semotamové

Paula Fürstenberg, Tereza Semotamová
9. 4. 2021

Záznam autorského čtení německo-české dvojice Pauly Fürstenberg (Max geht in seinem Kopf spazieren und verläuft sich, 2018) a Terezy Semotamové (Ve skříni, 2018). Rozhovor s autorkami vedl básník Vít Janota. 

Co v životě ztrácejí a hledají hrdinové a hrdinky literárních textů dvojice autorek Pauly Fürstenberg a Terezy Semotamové? To se dozvíte ve třetím pokračování německo-české Čítárny zakončené diskusí s autorkami vedenou básníkem Vítem Janotou. (Ke čtení v němčině si můžete zapnout české titulky.)

Psát: ve společnosti, o společnosti, pro společnost i proti ní. Zkušenost autorek je jiná než autorů, liší se generačně, liší se lokálně, liší se osobním i kolektivním kontextem a historií, liší se podobou literárního prostředí, liší se podle přístupu a stylu autorství. Jak rychle proniká současnost do literárních textů? Nakolik lze osobní zkušeností vypovědět o prožívání celé generace? Co se děje s románovou formou v době messengerů?

Česká literatura se v poslední době snaží výrazněji profilovat v německojazyčném prostředí, současná německá literatura je do češtiny překládána již tradičně. V čem se stýkají a v čem se míjejí, v čem jsou uzavřeny ve svých hranicích a v čem je překračují. O tom budou číst a diskutovat tři dvojice českých a německých spisovatelek a spisovatelů Tereza Semotamová, Viktorie Hanišová a Jan Němec (jejichž romány vyšly v německých nakladatelstvích) a jejich protějšky ze SRN Dilek Güngör, Paula Fürstenberg a Jörg-Uwe Albig. Akci uspořádala revue Prostor ve spolupráci s Asociací spisovatelů a Literarisches Colloquium Berlin.

Dramaturgie: Ondřej Buddeus
Režie večera: Jan Běhounek
Kamera a střih: Barbora Linková a Matěj Schneider
YT, postprodukce videa: Hana Trojánková
Produkce: Lucie Kameničková

Paula Fürstenberg, narozena 1987, vyrůstala v Postupimi. Po dvouletém pobytu ve Francii studovala na Švýcarském literárním institutu v Bielu. Od roku 2011 žije a píše v Berlíně. Získala mimo jiné Hattingerskou cenu na podporu mladých spisovatelů, pracovní stipendium Spolkové země Braniborsko a berlínského Senátu; roku 2014 byla stipendiátkou Autorské dílny Literárního kolokvia Berlín. Je členkou Uměleckého domu Strodehne a je aktivní v iniciativě Freie Literaturszene Berlin. Roku 2016 vyšel její debutový román „Rodina okřídlených tygrů” (Familie der geflügelten Tiger) (Kiepenheuer & Witsch). Během roku 2019 psala spolu se studenty 8. třídy ve městě Branibor román a pracovala v uměleckém domě Villa Concordia v Bamberku na svém druhém románu.

Tereza Semotamová (nar. 1983, Boskovice) vystudovala rozhlasovou a televizní dramaturgii a scenáristiku na JAMU a germanistiku na FF MU. Absolvovala také doktorské studium na JAMU. Je autorkou více než desítky rozhlasových her, překládá současnou německojazyčnou beletrii, působí jako publicistka a také jako redaktorka jádu, online magazínu pražského Goethe-Institutu. Její první samostatná próza Ve skříni (2018) byla nominována na Magnesii literu.


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít