Alena Julie Novotná vs. vykořisťování dětí na sociálních sítích // RANT Prostoru #36

Šimon Holý
9. 5. 2024

„Tak mě serou děti na sociálních sítích, respektive content, kterej je vytvářenej nějakým vykořisťováním dětí," říká Alena Julie Novotná a apeluje na rodiče, aby ze svých dětí nevytvářeli produkt: „Děti na sítích a jejich virtuální avataři poškozují jejich morální, duševní a společenský rozvoj.”

SPOTIFY

APPLE PODCAST

Podle Aleny Julie nejsme schopni dohlédnout to, jaké negativní důsledky a rizika má pro děti jejich digitální stopa. Už je tady generace lidí, kteří vyrostli jako „content” a ti, pokud budou mít někdy děti, tak je na základě své životní zkušenosti na sítích zobrazovat nebudou. V epizodě se dozvíte mimo jiné i to, pro koho jsou děti produkt a kdo by měl proti monetizaci dětí na sítích zakročit.

Alena Julie Novotná spravuje a vytváří content na sociální sítě pro Venuši ve Švehlovce a dělá podcast Hodný, zlý a kritický. Na internetu je 20 let, na sociálních sítích 15, z toho 7 profesionálně a v minulosti zažila krádež virtuálního dvojníka rodičem, se kterým není v kontaktu.

---

Moderátor: Šimon Holý
Dramaturgie, produkce: Hana Trojánková Biriczová
Znělka, grafika a střih: Jakub Štourač
Kampus Hybernská, 2024

Všechny díly podcastu RANT Prostoru si můžete poslouchnout na webu revue Prostor, na Youtube účtu revue Prostor, na Spotify revue Prostor - Spotify. RANT Prostoru je nový audioformát revue Prostor s údernými, vypointovanými a autentickými výpověďmi na témata, které vás štvou. RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň i jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů. S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo navrhnout také řešení.  

***

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

      


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít