Špaček ∧ Myšková

19. dubna 2023, 19:00

Próza Viktora Špačka „Čistý, skromný život“ je letos nominovaná na Magnesii Literu. Diskuzi o knize i autorské čtení doplňuje spisovatelka Ivana Myšková.

Z anotace knihy Viktora Špačka „Čistý, skromný život“: Muž, který jednou večer v pantoflích otevře dveře a zjistí, že za nimi je milenec jeho manželky a s ním vše, co se snaží sám před sebou skrýt. Zapřisáhlý starý mládenec, který se honosí svou vyrovnaností, a přitom v kapse ohmatává lahvičku se sebevražedným prostředkem. Čtyřicetiletá účetní s domovem jako klícka — nebo je to vlastně klec?

Z anotace knihy Ivany Myškové „Bílá zvířata jsou velmi často hluchá“: Postavy uvězněné ve svých životech jako jelení šíje ve zpuchřelé pneumatice. Chřestí garnýžemi, nosí si domů odstraňovače žmolků, sbírají vzorky vorvaního dechu, rozkrajují hálky a budí žlabatky, prokousávají se obludnými želatinovými medvědy, sestrojují lapače času, a hlavně srdnatě pojídají nahnilá jablíčka pravdy.

Kde všude se skrývá šílenství? Jaké jsou životy, které pozorují tyto prózy? Po čem touží postavy na jejich stranách? Diskuze a autorské čtení dvou autorů, dvou spisovatelů, dvou lidí…

VSTUP ZDARMA

Literární večery v dramaturgii redakce revue Prostor v Čítárně HYB4 jsou realizovány s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR. 

Zavřít