Akt v novém světle. Ut poesis pictura

Uvedení listopadového čísla časopisu Plav, které se věnuje tematizaci výtvarného umění v literatuře. Večer zahájíme diskusí o postavení žen v umění. Evropský kánon byl donedávna stavěn výhradně na mužském subjektu zaměřeném na ženu jako objekt. Jak se toto nastavení mění a nakolik je v kulturním prostředí stále přítomno?

Přidáme se také k mnoha kulturním institucím, které budou v rámci výročí Pabla Picassa tematizovat malířův přinejmenším zvláštní vztah k ženám. Dotkneme se ho především v četbě úryvku z prózy Kamela Daouda o zneužívání moci a zoufalství stárnoucího umělce, k níž autora inspirovala Picassova pařížská výstava Erotický rok. Společně se pokusíme zaposlouchat do obraznosti slov a převést ji pomocí různých výtvarných technik na papír.

Závěrečná část večera bude patřit Cécile Wajsbrot. Představíme její zajímavou prózu o jedné zvláštní návštěvě muzea. Dresscode: oblékněte se podle svého oblíbeného obrazu.


Vstup zdarma.


Literární večery v Čítárně HYB4 jsou realizovány s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.

Zavřít