São Paulo v Praze: 1822 - 1922 - 2022!

SLAVÍME! Výročí 200 let nezávislosti Brazílie (1822-2022), 100 od „kulturního převratu“ tzv. Týdne moderního umění v São Paulu. Překladatelka Lucie Koryntová přečte z knižní novinky Had Norato od Raula Boppa, zahraje Kryštof Pátra a projekt HERONS VECTOR, Karolina Válová bude mít přednášku o výtvarnici Tarsile do Amaral a společně s Annou Luňákovou přečtou části Lidožroutského manifestu... a možná přijde i lidožrout!


Kontext události:
V roce 2022 si připomínáme dvě zásadní brazilská výročí. Před 200 lety získala země nezávislost na Portugalsku a mezi 10.-17.2.1922 proběhl v São Paulu tzv. Týden moderního umění, umělecký festival, který byl událostí kulturní i politickou. Znamenal začátek brazilské modernismu a ovlivnil nejen umělecké dění v zemi na několik dalších desetiletí.
V Týdnu moderního umění se promíchaly prvky, které se v brazilské kultuře tvořily od 1.světové války, aby vytvořily širokou platformu nejrůznějších názorů, polemik, nových časopisů a manifestů. Zahrnuto bylo veškeré umění včetně divadelního či výtvarného. Brazilský modernismus v sobě spojil veškeré evropské -ismy, aniž by zapomněl na vlastní indiánské a africké kořeny vnímané optikou určitého primitivismu, který neváhal opěvovat. Navázalo na něj mnoho hnutí, zejména tzv. Lidožroutské hnutí (Movimento Antropófago, 1928), které po vzoru prvotních kultur na území navrhovalo tzv. kulturní atropofagii, tedy pozření importované kultury, aniž by došlo ke ztrátě vlastní identity. Jeho autory byli Oswald de Andrade, Mário de Andrade, Tarsila do Amaral a Raul Bopp.

Vstup zdarma


Čítárna je realizována s finanční podporou hl.m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.

Zavřít