Odcizení, identita, příroda: večer se sámskou literaturou

Skandinávský dům ve spolupráci s Čítárnou HYB4 pořádá literární večer věnovaný románu Odcizení švédské autorky se sámskými kořeny Ann-Helén Laestadius.


Milostná píseň o krásách severské přírody, poklona životu sámských pastevců, obraz dospívání i napínavý, psychologicky vygradovaný příběh s velkým finále

Skandinávský dům ve spolupráci s Čítárnou HYB4 pořádá literární večer věnovaný románu Odcizení (česky 2022, Kniha Zlín, přel. Petra Hesová) švédské autorky se sámskými kořeny Ann-Helén Laestadius. Moderátorka Jitka Hanušová si bude o knize a širším kontextu povídat s překladatelkou Petrou Hesovou a redaktorkou Violou Somogyi. Debatu doplní čtení ukázek v podání herečky Marie Jansové.

O knize
Devítiletá Elsa, dcera sámských pastevců, se jednoho dne vypraví na lyžích k ohradě, aby nakrmila sobí stádo. Stane se ale svědkem toho, jak muž ze sousední vesnice bezcitně popraví její milované tele Nástegallu. Pod pohrůžkou smrti ji přinutí mlčet. Deset let v sobě Elsa nosí tajemství jako temnou tíhu na srdci. Strach, hněv a vina se spustí jako lavina, když po letech opět stane tváří v tvář známému pytlákovi Robertu Isakssonovi. Jak se Elsa zachová? Nechá se ovládnout emocemi a zmáčkne spoušť?
Příběh vyprávěný ve třech oddílech je svědectvím boje mladé ženy za práva jejího lidu a sámské kulturní dědictví ve světě, kde roste xenofobie, lhostejnost úřadů i počet sebevražd. Odcizení je zároveň melancholická milostná píseň o krásách severské přírody, která trpí zásahy člověka i změnami klimatu. V neposlední řadě jde o napínavý, psychologicky vygradovaný příběh s velkým finále.

O autorce
Spisovatelka a novinářka Ann-Helén Laestadius (nar. 1970) pochází ze švédské Kiruny a má sámské a tornedalské kořeny. Dosud vydala několik knih pro děti a mládež a za jednu z nich obdržela prestižní Augustovu cenu. Ve svých knihách se často obrací k rodnému regionu a všímá si témat identity, jazyka, příslušnosti k různým kulturám a důležitosti rodiny. V románu Odcizení se inspirovala skutečnými událostmi.

Literární večer v Čítárně HYB4 je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.

Zavřít