Dada v Čechách / Vteřina mozkem Melchiora Vischera

HYB4 Čítárna ve spolupráci s Centrem Kurta Krolopa pro německou literaturu v Čechách a nakladatelstvím Academia srdečně zvou na literární večer do Čítárny v kavárně Hlína.

Představíme první český výbor z tvorby Melchiora Vischera (Academia 2021) s překladatelkou Viktorií Hanišovou a spoluautorem předmluvy Radimem Kopáčem. Moderuje Štěpán Zbytovský.
Zazní ukázky nejen z dadaistického „hrozivě rotujícího románu“ Vteřina mozkem (1920), hosté pohovoří třeba o tom, jestli překládat Vischera není až moc velké dada…

S pojmem „dada v Čechách“ jsou spojeny především počátky skupiny Devětsil a jména Jan Werich, Jiří Voskovec, Jaroslav Hašek nebo Jiří Frejka. Český Němec Melchior Vischer je ovšem málem zapomenut. Jeho celoživotní láskou byl Jan Hus, kterému věnoval monumentální studii. Z Vischerova díla ovšem přežilo něco jiného: dadaistický „hrozivě rotující román“ Vteřina mozkem (poprvé vyšel roku 1920) a kratší dadaistické texty z přelomu desátých a dvacátých let minulého století.
Uslyšíte ukázky předloh i překladů, včetně některých nepublikovaných básní.
S hosty budeme hovořit o tom, čím je Vischer po sto letech přitažlivý, jaké místo mu lze přisoudit v kontextu dobové avantgardy nebo s jakými překladovými problémy se potýkali.

Čítárna HYB4 je realizována s finanční podporou hl.m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.

Zavřít