Den byl pro mě krátkej – křest pamětí Olgy Fečové

Křest pamětí Olgy Fečové (1942–2022), majoritou uznávané filantropky, hrdé Romky s nezdolnou energií, jež se stala inspirativní autoritou romské společnosti.


Ve svých pamětech Den byl pro mě krátkej, které společně vydala nakladatelství Kher a Paseka, Olga Fečová zachytila život svérázných obyvatel zmizelého světa tradičních osad, staroměstských pavlačí i dělnických kolonií v pohraničí. Její rodina přišla po válce do Čech za prací a úspěšně se začlenila do zdejší společnosti, aniž by se vzdala romských tradic a hodnot. Osobně laděné vzpomínky se prolínají s těmi profesními. Líčí práci asistentky pedagoga i život věhlasné muzikantské rodiny, se kterou od 90. let vedla spolek Čhavorikani luma pro sociálně vyloučené děti. V roce 2020 byla Senátem navržena na státní vyznamenání. Na půdorysu individuálního osudu tak před námi vystupují kontury dosud málo poznaného příběhu Romů v československém prostoru.

Hosty večera budou autorčiny dcery Erika Fečová a Ludmila Fečová, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, jež knihu opatřila úvodním slovem, romista Zbyněk Andrš, autor doslovu o historii Romů, muzikoložka Zuzana Jurková a herečka Pavlína Matiová. Moderuje Alica Sigmund Heráková.

Vstup zdarma

Literární večery v dramaturgii redakce revue Prostor v Čítárně HYB4 jsou realizovány s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.

Zavřít