Eugénio de Andrade: Prozářená poezie a živá hudba

5. dubna 2023, 19:00

Koncert Báry Černé, která zahraje mj. folkové portugalské písně, a poezie Eugénia de Andrade v překladu. Slavíme nedožité sté narozeniny světového básníka.

Eugénio de Andrade (1923-2005) byl portugalským básníkem, který ze slov těžil intenzitu světla a žáru, okamžiků nesmrtelnosti, ale i hlubin stínu a fatality v působivých obrazech evokujících spojení přirozenosti člověka a přírody v harmonii světa ve smíření. Alespoň to o něm v doslovu tvrdila překladatelka Pavla Lidmilová, která v roce 2004 sestavila český výbor veršů nazvaný Svrchovanost (Fra). Na večeru u příležitosti Andradeho nedožitých stých narozenin přečtou jeho verše studující z Oddělení portugalistiky FF UK: Michaela Zikmundová, František Řáha a Veronika Míková. O postřehy z četby se podělí Karolina Válová. Večerem se ponese hudba folkové písničkářky Barbory Černé, která má jakožto absolventka Lusobrazilských studií na FF UK v repertoáru též převzaté písně v portugalštině.

VSTUP ZDARMA

Literární večery v dramaturgii redakce revue Prostor v Čítárně HYB4 jsou realizovány s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.

Zavřít