revue Prostor č. 119

Cesta ke hvězdám

V čísle se řada autorů a autorek obrací ke hvězdnému nebi. Otázky, které si pokládáme při pohledu vzhůru, nás provázejí po celou historii lidstva. V poslední době se přitom v důsledku zrychleného vývoje ve vědě a technologiích, včetně těch komunikačních, dozvídáme o kosmu něco nového skoro každý den. Negenerují však tyto objevy více nových otázek než uspokojivých odpovědí? Nebo jsme jako lidstvo nepoučitelní a chystané základny na Měsíci nebudou než prodloužené ruce stávajících geopolitických konfliktů? Jakou roli hrálo hvězdné nebe v pravěku, jak jsme se změnili vlivem vědeckých objevů a co si počít se skličujícím výhledem na souhvězdí z komerčních družic?


Tyto a mnohé další otázky se pokouší rozlousknout 119. číslo revue Prostor s názvem „Cesta ke hvězdám“, jehož kurátorem je ve spolupráci s naší redakcí publicista a filozof Petr Bittner. Mimoto vás astronomka a ředitelka Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích Jana Tichá zasvětí do toho, jak se dnes pojmenovávají planetky, v textu italského astrofyzika Carla Rovelliho se dočtete o tvaru vesmíru, vedoucí výzkumné skupiny z Akademie věd Petr Kabáth vás uvede do problematiky planet mimo naši Sluneční soustavu a prostřednictvím textu astrofyzičky Lenky Zychové dojde i na předpověď kosmického počasí, aby nás pak na ty nejčernější možné scénáře připravila vtipná kosmoložka Katie Mack svým textem „Konec všeho“. Původní literární tvorbu poskytla řada autorek a autorů, například Věra Horváthová Duždová, Yveta Tausingerová Shanfeldová či Roman Polách. 

//BARTLOVÁ, BARTA, BERÁNEK JAN, BERÁNEK VOJTĚCH, BINKA, BITTNER, BOLECHOVÁ, ČÁP, HALOUSEK, HORVÁTHOVÁ, HYKLOVÁ, GRYGAR, JELÍNEK, KABÁTH, KEPLER, KOVÁČOVÁ, KRATOCHVÍL, KŘESADLO, LIKAVČAN, MACK, NOVÁKOVÁ, NOVOTNÝ, POLÁCH, PAVLOVA, ROVELLI, SHANFELDOVÁ, SCHMIDT, SIDON, SŮSA, SVOBODA, ŠABATOVÁ, ŠTOURAČ, ŠŤASTNÁ, TABAKOVIČOVÁ, TICHÁ, TUREČEK, VANDROVCOVÁ, VOPĚNKA, ZYCHOVÁ//

Zavřít