28. mezinárodní knižní veletrh a literární festival představí autory bez hranic

Svět knihy Praha 2023

Tematický koncept „Autoři bez hranic“ reaguje na současnou dobu, v níž jsou hranice – nejen ty fyzické, ale i kulturní, sociální, sexuální, žánrové či politické – čím dál méně zřetelné.

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2023 otevře všem milovníkům literatury své brány od 11. do 14. května. Novinkou bude kampaň Podporuj svého knihkupce, jejímž prostřednictvím organizátoři chtějí upozornit na těžkou situaci nezávislých knihkupců. V rámci veletrhu se také poprvé uskuteční dvoudenní Central and East European Book Market určený pro odbornou veřejnost. Stovky vystavovatelů najdou návštěvníci Světa knihy Praha 2023 na Výstavišti Praha ve všech nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonech, programová část se odehraje ve stanech v areálu Výstaviště.  

V roce 2023 není čestným hostem žádná konkrétní země, ale literáti, kteří pomyslné hranice překračují. Svět knihy Praha přivítá mimo jiné zástupce britské fantasy Bena Aaronovitche a Roba Wilkinse, švýcarskou spisovatelku a publicistku se slovenskými kořeny Irenu Brežnou, populární polskou autorku historické beletrie Elżbietu Cherezińskou i amerického filozofa každodenního života Roberta Fulghuma. Program Das Buch blíže představí německy píšící autory, jakými jsou talentovaná prozaička Lucy Fricke, český rodák Jan Faktor nebo autoři krimi Volker Kutscher a Joachim B. Schmidt. Festival umožní rovněž setkání s ruským literárním provokatérem Vladimirem Sorokinem a ukrajinskou literární hvězdou Serhijem Žadanem, který navíc odehraje koncert se svou kapelou.

Festival ve svém programu nezapomíná ani na česká jména, mimo jiné se připojí k oslavám 100 let vysílání Českého rozhlasu a 70 let České televize. Veřejná tribuna Literatura jako hlas svobody pomůže autorům být slyšet i za hranicemi své země. Cena Jiřího Theinera, udělovaná v rámci této programové sekce, směřuje za Íránkami a Íránci bojujícími proti útlaku. Ani Svět knihy Praha 2023 neslevuje z podpory Ukrajiny, cílem festivalu je pomoci ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou.

 


Líbilo se vám? Sdílejte


Zavřít